Uczucie smutku i przygnębienia

Mam 22 lata cudowna dziewczynę która bardzo kocham i studiuje na wymarzonym kierunku. Mam też wielu przyjaciół. Wszystko mi się układa jak marzenie. Od jakiegoś czasu zauważyłem ze jest mi smutno bez powodu. Na początku myślałem ze przejdzie ale nic z tego jest coraz gorzej. Mysle ze to co robię nie ma sensu, że i tak kiedyś umrę i nikt o mnie nie będzie pamiętał. Chce mi się płakać. I naprawdę nie ma żadnego powodu. Nie wiem co mam zrobić potrzebuje pomocy

Dr Ewa Bujoczek Psycholog, Gliwice

Jeżeli obserwuje Pan tak duże pogorszenie nastroju, płaczliwość poczucie bezsensu to proponuję konsultację ze specjalistą - psychiatrą lub psychoterapeutą.

Dr Ewa Bujoczek

Witam serdecznie, bardzo dobrze, że jest Pan otwarty na pomoc drugiego człowieka oraz dostrzega pozytywne wydarzenia w swoim życiu. Z tego co Pan przedstawił rozumiem że zmaga się Pan z problemami natury egzystencjalnej , czemu towarzyszy dotkliwe cierpienie. Życie każdemu z nas stawia pytania, naszym zadaniem jest odkrywanie sensu życia, który zmienia się(z roku na rok, z godziny na godzinę) lecz nie przestaje istnieć. Naturalnym jest to, że na pewnych etapach swojego życia (wraz z dojrzewaniem , w sytuacjach nas poruszających) stoimy przed zadaniem jakim jest redefinicja dotychczasowych sensów, konfrontacja z własnymi postawami wobec śmierci. Doświadczane trudności mogą być trampoliną do osiągnięcia bardziej dojrzałych postaw i refleksji pod warunkiem, że zostaną odpowiednio przeżyte. Poza ogólnikami, które mogą wydać się Panu trywialne trudno mi powiedzieć coś więcej, ponieważ nie znam dokładnie Pana położenia. Z tego co Pan piszę rozumiem, że to cierpienie się nasila, nie wolno ryzykować i zwlekać – warto zgłosić się do specjalisty i wspólnie spróbować przyjrzeć się sytuacji, poszukać powodów do sensu i radości? Czy są jakieś aktywności, które choć w minimalnym stopniu sprawiają Panu przyjemność?
Trzymam kciuki, życzę nadziei i pozdrawiam –Anna Gamrowska

Witam, niekiedy jest tak, że pomimo sukcesu w życiu - człowiek wewnętrznie czuje smutek i bezsilność. Jeśli taki stan utrzymuje się dłuższy czas, może on wskazywać na nastroje depresyjne i wtedy skorzystanie z psychoterapii może pomóc odnaleźć odpowiedź na pytanie: "skąd ten smutek ? lub nie umiejętność cieszenia się? pomimo tylu dobrych rzeczy w życiu". To ważne pytanie. Często jest tak, że dążąc do celu i marząc o czymś, osoba nie umie tak naprawdę cieszyć się ze swoich osiągnięć i z bliskości. A umiejętność cieszenia się ze sukcesów jest bardzo istotna, inaczej w życiu może ciągłe towarzyszyć poczucie braku satysfakcji. Pozdrawiam

Proszę skorzystać z pomocy psychologa lub lekarza psychiatry. Mogą to być objawy chwilowego kryzysu związanego w wchodzeniem w dorosłość, odpowiedzialność, budowanie tożsamości i nadawaniu sensu swojemu życiu, ale mogą to być także objawy poważniejszych zaburzeń (np depresja). Im szybsza reakcja, podjęcie leczenia, tym większe szanse na pełna remisję/szybsze pokonanie kryzysu.

Witam Pana,
zachęcam do konsultacji psychoterapeutycznej - podczas terapii będzie mógł Pan przyjrzeć się bliżej uczuciom, jakie Panu towarzyszą oraz odnaleźć ich źródła.

Pozdrawiam
Izabela Makowska-Trzeciak

najlepiej przyjrzec sie temu z dobrym terapeuta.i przy okazji nauczyc sie jak sobie z tym radzic...powod zawsze jest, tylko czesto ukryty...pozdrawiam serdecznie, Violetta Ruksza