Uczucie smutku i pustki podczas samotnych wieczorów

Dlaczego przebywając sama w domu wieczorem lub w nocy odczuwam poczucie smutku, pustki, samotności? Rzadko się to zdarza, ze jestem sama, a jednak kiedy przychodzi taki moment , smutek dopada mnie niemal natychmiast, nawet bez powodu... czy to normalne? Dodam, ze w dzieciństwie zawsze sypiałam z kimś w pokoju, czy to ma wpływ na moje poczucie w życiu dorosłym?

Mgr Anna Kubis Psycholog, Warszawa

Dzień dobry,
niewygoda jakiej doświadcza Pani podczas przebywania samej w pomieszczeniu może mieć różnorakie podłoże. Istotne byłoby określenie, czy towarzyszą jej inne trudności, jak np. postrzeganie siebie jako bezradnej czy trudność w samodzielnym zajęciu się swoimi sprawami. Może być, że stała obecność innych osób w Pani otoczeniu się do tego przyczyniła i że jej brak wywołuje obecnie niezaspokojenie i frustrację. Z uwagi na fakt, że jest to dla Pani przykre uczucie, zachęcam do skonsultowania się z psychoterapeutą. Pozdrawiam!

Witam,
Opisywana przez Panią sytuacja może być skutkiem działania wielu czynników. Być może były to wczesnodziecięce doświadczenia, możliwy jest także wpływ relacji z najbliższymi. Trudno jest mi określić jaki jest powód doświadczania trudności. Myślę, że jeżeli sytuacja będzie się powtarzała i powodowała w Pani dyskomfort, powinna się Pani udać na spotkanie z psychologiem. Osobiste spotkanie z profesjonalista pozwoli ustalić źródła lęku przed samotnością oraz pomoże zaradzić tej sytuacji.
Pozdrawiam
Aleksandra Tyszka

Witam,
na podstawie posiadanych informacji ciężko mi jednoznacznie ustosunkować się do zadanego przez Panią pytania. Rzeczywiście bywa, że wczesnodziecięce doświadczenia wywierają istotny wpływ na nasze funkcjonowanie w życiu dorosłym. Głównie za sprawą ukształtowania w nas pewnych przekonań oraz myśli o sobie i świecie.
Zachęcam do skonsultowania się z terapeutą, który pomoże odszukać źródło doświadczanego dyskomfortu i zaleci odpowiednie kroki.
Pozdrawiam,
Katarzyna Batugowska

Dzień dobry, trudno określić intensywność tego dyskomfortu, po jakim czasie bycia samemu odczuwa pani taki stan? Pomocna może okazać się konsultacja psychologiczna. Pozdrawiam.