Uczucie spadku tętna i wrażenie ucisku na klatkę piersiową a nerwica lękowa

Szanowni Państwo! Od kilku nocy, podczas zasypiania, mam wrażenie, że moje tętno dramatycznie spada, co powoduje, że "wybijam się ze snu" . Mam przy tym dodatkowo wrażenie ucisku na kl.piers.,nagłe uderzenia gorąca naprzemienne z dreszczami oraz wzmożoną potrzebę oddawania moczu połączoną z nadmiernym pragnieniem. Czy mogą być to objawy nerwicy lękowej, na którą cierpię, czy też jakieś problemy natury kardiologicznej? Ostatnio rzeczywiście przeżywam dość stresujący okres. Serdecznie pozdrawiam.

Witam Panią,

Opisane przez Panią objawy odpowiadają niepełno/pełnoobjawowym napadom lęku. Napady lęku mogą zdarzać się w czasie snu i wtedy powodują nocne przebudzenie/przebudzenia. Oczywiście, jesli podejrzewa Pani u siebie problemy kardiologiczne lub kiedykolwiek takie podujrzenie istniało ( np. wypadanie płatka zastawki mitralnej czy inne patologie z zakresu kardiologii) wtedy warto zasięgnąć porady lekarza internisty ew. wykonać podstawowe badanie EKG. Jesli jednak taka diagnostyka nie wniesie nic nowego -warto zgłosić się na konsultację do lekarza psychiatry w celu ostatecznej diagnozy i
"dopasowania" terapii farmakologicznej/psychoterapii.

Pozdrawiam!

Witam serdecznie,

W przypadku "nerwicy lękowej" i napadów paniki warto rozważyć terapię poznawczo-behawioralną, która jest polecanym wyborem w tego rodzaju problemach.

Pozdrawiam serdecznie,
Marta Dziekanowska