Uczucie wstydu przed mężczyznami

Witam. Proszę o pomoc. Nie wiem dlaczego ale bardzo się wstydzę mężczyzn. W ich obecności czuję jakiś dyskomfort. Zazwyczaj nie wejdę do sklepu jeśli za ladą stoi młody mężczyzna itd. W ich obecności praktycznie się nie odzywam albo robię się czerwona np. w pracy. Dotyczy to zwłaszcza osób w moim wieku. W kontaktach z kobietami nie mam takich problemów. Może to być związane z niską samooceną i brakiem akceptacji własnego wyglądu.Utrudnia mi to normalne funkcjonowanie. Bardzo się tego wstydzę.

Z Pani opisu wynika, że jest Pani świadoma swoich trudności i chciałaby Pani uzyskać właściwą pomoc, dlatego zachęcam Panią do wizyty u psychologa, psychoterapeuty.
Odpowiedź w tym miejscu na pytanie, dlaczego Pani ma taki problem i wstydzi się mężczyzn byłaby nadinterpretacją, na dodatek niekoniecznie adekwatną. Nie można odpowiedzieć, dlaczego u Pani występują takie problemy bez osobistej rozmowy z Panią, bez psychoterapii.

Myślę, że w Pani przypadku warto zastanowić się dlaczego akurat w obecności mężczyzn, czy jest to z czymś związane, z jakimś przeżyciem w przeszłości? A może wręcz przeciwnie łączy się raczej z Pani lękowymi przewidywaniami, co się może wydarzyć...? Poczucie wartości na pewno również ma w tym swoja rolę. Zachęcam do spotkania z psychologiem.

Witam Panią. Po przeczytaniu Pani postu zastanawiam się czy poza wstydem, który Pani u siebie identyfikuje nie występuje przynajmniej jeszcze jedno uczucie-lęk. Mam wrażenie, że w sytuacjach, które Pani podała za przykład jest "coś" na rzeczy z Pani poczuciem bezpieczeństwa. Jeśli opisywany problem nie występuje w kontaktach z kobietami to być może istnieje konkretne źródło Pani problemów. Czasem tkwi ono w doświadczeniach z przeszłości (np. takich sytuacjach, które naruszają poczucie bezpieczeństwa). Może być tak, że to co Pani łączy obecnie ze wstydem i dyskomfortem w kontaktach z mężczyznami jest tak naprawdę zadbaniem o swoje bezpieczeństwo. Zachęcam Panią do skorzystania z kontaktu bezpośredniego z psychologiem. Wówczas możliwe będzie precyzyjne określenie źródła opisanego przez Pani problemu i skuteczna pomoc. I jeszcze jedno. Proszę uważać na ryzyko kolejnego nieprzyjemnego uczucia-poczucia winy za to jak się Pani zachowuje w opisanych sytuacjach. Z pewnością są powody takich Pani reakcji tylko trzeba je odkryć. Pozdrawiam Panią
http://piotrantoniak.pl/

Dzień dobry, pani wstyd przed mężczyznami nasuwa bardzo wiele pytań na temat tego jak postrzega pani nie tylko siebie ale męskość i kobiecość w ogóle, oraz relacje między kobietami i mężczyznami. Jeżeli problem trwa długo i chce pani coś z tym zrobić zachęcam do podjęcia psychoterapii poprzedzonej diagnozą u psychologa - psychoterapeuty. Pozdrawiam.