Uczucie zastąpienia po nieszczęśliwej miłości

Mam 23 lat. Kiedyś byłam bardzo zakochana, pierwsza miłość, która skończyła się szybko i niesamowice boleśne, co zmieniło moje życie i samą mnie. Byłam zupełnie inna, niż jestem teraz. Chłopak ten był również szleńczo zakochany we mnie. Mineło 2 lata i teraz ma dziewczyn. Wiem ze bardzo mnie kochał i szukał dziewczyny na moje podobeństwo z wyglądu.I taką znalazł. Jest dużo ładniejsza, mądrzejsza, zabawiniejsza i lepsza ode mnie. Czuje się podle, zastapiona, zazdrosna. To mnie wykańcza. Co robić?

Witam Panią. Bardzo się niepokoję tym co dzieje się z Pani poczuciem wartości i samooceną. "Zainwestowała" Pani bardzo ważne uczucie w związek. Zakończył się on szybko i boleśnie. To bardzo trudne doświadczenie. Nie wiem co się wydarzyło, ale to rodzaj rany, która w Pani pozostała. Napisała Pani, że ów chłopak znalazł sobie dziewczynę podobną do Pani, ale z Pani opisu wynika, że jest we wszystkim lepsza od Pani. Jak to możliwe, że ona jest zarówno podobna jak i lepsza od Pani. Takie porównanie nie pozwala Pani docenić siebie a Pani poczucie bycia gorszą może wynika wyłącznie z tego, że nie jest Pani na jej miejscu. Bardzo proszę pomyśleć o sobie (nie o tym chłopaku, nie o tej dziewczynie) i o tej ranie. Proszę być dobrą dla siebie. Pozdrawiam Panią
http://piotrantoniak.pl/

Obawiam się, że choć to trudne, to musi Pani zaakceptować decyzję swojego chłopaka i aktualny stan rzeczy, Jakiekolwiek próby natarczywości wobec Pani byłego chłopaka prawdopodobnie tylko go od Pani dodatkowo odsuną. Najlepsze co może Pani w tej sytuacji zrobić, to zająć się sobą. Jeśli doświadcza Pani z tym trudności, obok czasu, przyjaciół i rodziny pomóc może także psycholog.

http://www.gabinetzmian.pl

Z tego co Pani pisze, wynika że rozstanie nadal jest dla Pani bardzo trudnym tematem i ciągle żywi Pani uczucia do byłego partnera. Pisze Pani, że chłopak znalazł dziewczynę podobną do Pani ale pod wieloma względami w Pani opinii, lepszą. Oznacza to, że ma Pani problem z samooceną i poczuciem własnej wartości. To nie pozwala dobrze czuć się z samą sobą. Proponuję konsultację u psychoterapeuty, powinna Pani przepracować traumę związaną z poprzednim związkiem oraz odbudować swoją samoocenę.

Pozdrawiam serdecznie.