Uczucie zdenerwowania i stresu oraz niedoczynność tarczycy

Witam mam 22 lata 8 miesięcy temu urodziłam córeczkę karmię piersią , choruje na niedoczynność tarczycy przyjmuje euthyrox od pewnego czasu dokucza mi wewnetrzny stres niepokój I napięcie najgorzej czuje się rano budzę się z nerwami na gardle zaciska mnie w brzuchu mam nudnosci i bulgotanie po czym z nerwów musze skozystac z toalety . Po południu mój stan się poprawia natomiast powraca rano jestem ospala i zmęczona moje dziecko potrafi obudzić się nawet 10 razy w nocy czy mogę przyjmować ?

Witam serdecznie,
kontakt przy pomocy spotkania "internetowego" jest dużym ułatwieniem jednak wiąże się także z ograniczeniami i nie pozwala postawić rzetelnej diagnozy. Jednak objawy o których Pani wspomina, mogą wskazywać na zaburzenia lękowe nakładające się na symptomy nieprawidłowości hormonalnych. Dodatkowwym utrudnieniem w radzeniu sobie z symptomami które Pani opisuje jest konieczność samodzielnego sprostania wielu obowiązkom, które pojawiły się wraz z urodzeniem córeczki i wejściem w nową rolę.
Z Pani opisu wnioskuję, że stosuje Pani lek wspomagający niedostateczną czynność gruczołu tarczycy, wspomagający naturalny dzienny rytm wydzielania się hormonu tarczycy. Eutyrox - jak wskazuje ulotka może również powodować nerwowość,osłabienie, drażliwość, bezsenność, bóle głowy, niepokój, nadmierną potliwość, utratę masy ciała i biegunki. W przypadku wystąpienia takich objawów, należy skontaktować się z lekarzem, który zweryfikuje dawkę leku.
Objawy które Pani opisuje mogą wskazywać na konieczność dostosowania dawki leku do nowej sytuacji, związanej ze zmianami hormonalnymi po porodzie.W czasie ciąży i karmienia piersią, leczenie hormonami tarczycy powinno być szczególnie konsekwentne i w tym czasie wymagania dotyczące dawkowania leku mogą wzrosnąć.
Możliwe, że jest to tylko kryzys emocjonalny spowodowany spiętrzeniem wyzwań życiowych, trudności i problemów związanych z leczeniem wspomagającym tarczycy. Jednak, nie należy ignorować pojawiających się sygnałów które organizm wysyła i samopoczucia, proszę skonsultować się z lekarzem, który będzie mógł skorygować dawki leku. Dodatkowo może warto byłoby z bliską osobą porozmawiać o swoich problemach, lub skorzystać ze wsparcia psychologa. pozdrawiam i życzę powodzenia.

Zachęcam do konsultacji endokrynologicznej i ogólnej, wykluczenie somatycznych przyczyn zaburzeń będzie owocowało skierowaniem do psychologa, psychoterapeuty . Podobne zaburzenia mogą wynikać zarówno ze zmian wydzielania dokrewnego, hormonów, chronicznego zmęczenia, ale także innych, emocjonalnych przyczyn w tym zmiany postrzegania siebie, trybu życia, stresu, lęku przed nowymi rolami, a nawet depresji poporodowej. Diagnoza będzie pierwszym krokiem do podjęcia właściwych działań i pomocy w odzyskaniu energii i chęci do życia.