Uczucie zmarnowanego życia i trudności w pracy nad sobą

Mam 22 lata ale nie mogę oprzeć się wrażeniu że zmarnowałem sobie życie. Ponad 3 lata temu wyszedłem z uzależnienia od dopalaczy ale przysporzyło mi ono problemów takich jak komornicy z którymi teraz muszę się borykać nie skończyłem żadnej szkoły poza gimnazjalną jestem bardzo przebojowy ale ostatnio jakoś to zatraciłem w domu złoszczę się na domowników wciąż coś mi nie odpowiada ni można mi dogodzić często zbiera mi się na płacz nie wiem co dalej nie wiem jak żyć pomocy co mogę zrobić?

Mgr Adam Horak Psycholog

Myślę, że w tak młodym wieku można zrobić naprawdę jeszcze wiele, wiele. Gratuluję wyjścia z uzależnienia od dopalaczy, choć skutki ich używania jeszcze dają się Panu we znaki. Wiem, że mężczyźni lubią konkretne odpowiedzi, dlatego odpowiem, warto powrócić do przerwanej nauki i podjąć pracę, a przynajmniej spróbować podjąć się tego. Trochę trudniej będzie poradzić sobie z problemami rodzinnymi, do których doprowadziło uzależnienie. Niestety, żaden terapeuta nie powie inaczej, że do trzeźwości czy też czystości od dopalaczy przekonać innych może tylko osoba, która podjęła się życia bez uzależnienia. I teraz na Pana kolej, bo oni już Panu zaufali. Bardzo się cieszę, że pozostał Pan przebojowy nawet bez dopalaczy - niewielu sobie tak radzi.

Zadając pytanie na forum - zwrócił się Pan w pewnej formie o pomoc. Uważam, że powinien pan rozważyć możliwość skorzystania z pomocy psychologa w swojej miejscowości. Wskazane przez Pana stany wskazują na nastrój depresyjny, ale mogą być także oznaką nawrotu - chęci powrotu do brania środków psychoaktywnych. Pacjent wychodząc z uzależnienia często ściera się z rzeczywistością, jakiej wcześniej nie dostrzegał. W rzeczywistość tą, są również wpisane problemy, które przecież nie zniknęły. Mając na uwadze Pana wiek, uważam, że problemy jakie pojawiły się w Pana życiu można pokonać - być może nie od razu wszystko będzie się klarowało, często działa tutaj metoda małych kroków. Trzeba nauczyć się cieszyć z małych sukcesów, a z porażek wyciągać wnioski. Dlatego uważam, że psycholog lub psychoterapeuta pomoże Panu zrozumieć stan, w jakim Pan się znajduje, jak również przepracuje z Panem trudności życiowe, jakich Pan teraz doświadcza. Życzę powodzenia.