Uczulenie na amalgamat

Uczulenie na amalgamat?Czy jest możliwe?Po założeniu tegóż wypełnienia przez dwa dni bolała mnie głowa,gdy zjem coś gorącego albo zimnego od tego zęba przechodzą mi prądy na całą tę stronę, na żuchwę, policzek aż do ucha, potem ostry ból przechodzi a zostaję lekki ból policzka i żuchwy, sam ząb (górna 5) nie boli, jest wrażliwy natomiast na gryzienie twardych rzeczy, minął tydzień od plombowania, to mój pierwszy amalgamat.

Powinna Pani udać się do lekarza, który przeprowadzał leczenie. Być może problemem jest zbyt wysokie wypełnienie i konieczna będzie jego korekta. Dobrze wykonać zdjęcie RTG punktowe - dolegliwości mogą również wskazywać na zapalenie nieodwracalne miazgi zęba.

Tak, to możliwe, choć rzadkie – odnotowano mniej niż 100 tego rodzaju przypadków. Ból i dyskomfort przy spożywaniu gorących i zimnych potraw jest możliwy, gdyż rtęć, którą amalgamat ma w składzie, dobrze przewodzi ciepło. Mimo że wchłanialność rtęci z plomby do organizmu jest minimalna, to np. w przypadku pracy związanej z wysoką ekspozycją na rtęć lub spożywaniu dużych ilości owoców morza i ryb (także mogą zawierać rtęć), lepiej zrezygnować z tego typu wypełnień na rzecz tych nowoczesnych, kompozytowych lub porcelanowych. To samo dotyczy kobiet w ciąży. W każdej chwili może Pani wymienić wypełnienie na inne. Z drugiej strony, takie objawy mogą wskazywać po prostu na stan zapalny zęba.

Pozdrawiamy,
https://stankowscy.com.pl/
https://www.facebook.com/badzbystry