Zapytaj lekarza

1 , 0 1 7 , 5 7 3

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Uczulenie na klindamycynę a lek Klabion UNO 500

Mam uczulenie na antybiotyk, klindamycyne. Dwa lata temu po usunieciu zęba chirurg szczękowy zapisał mi ten lek, jednak dostałam silnej reakcji alegricznej w postaci wysypki. Obecnie choruję na zapalenie oskrzeli. Lekarz rodzinny zapisał mi Klabion UNO 500. Czy moze wystapic u mnie na ten lek uczulenie? Z ulotek obydwu lekow dowiedzialam sie, ze sa z tej samej grupy.
KOBIETA, 25 LAT ponad rok temu
Mgr Joanna Szmitka-Ĺuszczyk
Mgr Joanna Szmitka-Ĺuszczyk Dietetyk

Witam ciepło

Nie mogę jednoznacznie wykluczyć, że po stosowaniu leku Klabion UNO (klarytromycyna należąca do makrolidów) nie wystąpią podobne reakcje skórne alergiczne. Podobne do tych, jakie występują po klindamycynie (linkozamidy) Pomimo różnic w budowie chemicznej cząsteczek klindamycyny i klarytromycyny został zachowany bardzo zbliżony mechanizm działania, właściwości farmakokinetyczne oraz spektrum przeciwbakteryjne
Jeżeli jakikolwiek objawy by zaniepokoiły Panią podczas kuracji antybiotykowej proszę niezwłocznie zwrócić się do lekarza. Ale istnieje również duże prawdopodobieństwo że nie będzie takie potrzeby

Życzę zdrowia Pozdrawiam Asia Szmitka-Łuszczyk

redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety
Ważne tematy