Uczulenie na mleko - jak pomóc dziecku?

Mój synek Mieszko ma już 15 miesięcy. Około 2 miesięcy temu cały czas miał rozwolnienie trwało to około miesiąca (próbowaliśmy wyeliminować pokarm na który tak reaguje) w końcu został na samym kleiku ryżowym na mleku modyfikowanym Nutramigen . i nadal miał rozwolnienie, tak więc kupiliśmy mu kleik HIP ORS200 w aptece i przez 3 dni jadł ten kleik i trochę ryżu kurczaka. I zaczął robić normalne kupki. Po konsultacji z lekarzem rodzinnym dowiedzieliśmy się, iż niemożliwe jest to, żeby tak reagował na mleko dla alergików i poleciła zmianę mleka na BEBILON Pepti 2 i okazało się, że i po tym mleku zaczął mieć rozwolnienie plus czerwone kropki wyglądające jak małe pryszcze na buzi i kilka na rączkach, i nóżkach. Zasugerowano nam zatem SINLAC, tak więc od 3 dni jesteśmy na tym SINLAC`ku i nagle dziecko zaczęło gorączkować i ma gęsty zielony katar. Sama już nie wiem, czy to tylko zbieg okoliczności czy to jakaś reakcja na tą kaszkę. Co można zrobić? Bo testy alergiczne skórne z tego co mi wiadomo to dopiero od 3 roku życia, a z kolei te z krwi ponoć nie są tak wiarygodne.

ponad rok temu

Lek. Łukasz Kowalski

Witam!

Sinlac nie zawiera laktozy, glutenu, mleka krowiego, ani sojowego. Natomiast podwyższona temperatura ciała i zielony katar wskazuje raczej na infekcję bakteryjną, więc korelacja czasu wydaje się być przypadkowa. Dlatego przed ewentualnymi próbami modyfikacji żywienia proponuję wyleczenie infekcji po konsultacji z lekarzem rodzinnym.

W ocenie alergii pokarmowej u małych dzieci najbardziej pomocne są testy skórne typu prick. Obecnie nie ma dolnego limitu wieku, w którym można wykonać ten test. Wcześniej rzeczywiście uznawano, iż tą granicą jest 3 rok życia. W głównej mierze w kwalifikacji do przeprwadzenia testu prócz sytuacji klinicznej jest współpraca dziecka przy badaniu.

Natomiast dalsze leczenie żywieniowe należy ustalać z lekarzem prowadzącym.

Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!