Uczulenie na spaliny, czy to w ogóle możliwe?

Mam 26 lat i od 3 lat mieszkam w Warszawie. Od tego czasu odczuwam pieczenie/podrażnienie skóry na klatce piersiowej, nadgarstkach i okolicach łokci, objawy nasilają się w miejscach o dużym natężeniu ruchu samochodowego. Dodatkowo mam katar sienny i drapanie w gardle. Z alergią mam do czynienia od dziecka. Mieszkając w małej miejscowości miałem tylko objawy sezonowe (trawy/żyto). Na testach alergicznych wyszło niewielkie uczulenie na roztocza kurzu - rumień ok 2-3 mm oraz uczulenie na pyłki traw i żyta. Czy jest jakiś konkretny sposób na pozbycie się tych dolegliwości całorocznych? Odczulanie na kurz? Czy może przyjmowanie tabletek przeciw histaminowych ?

Witam!

Sezonowo występujące objawy alergicznego nieżytu nosa mogły ulec nasileniu pod wpływem zanieczyszczeń powietrza, na jakie jest Pan narażony w Warszawie. Mógł być to także czynnik wyzwalający pojawienie się alergicznych zmian skórnych. Przyczynić się mogły do tego także inne czynniki, np. zmiana wody.

Lokalizacja zmian na nadgarstkach, łokciach - jeśli jest to po stronie zgięci-owej jest bardzo charakterystyczna dla atopowego zapalenia skóry, które współistnieje często z katarem siennym. Ważny jest jednak sam wygląd zmian (czy opisywane "podrażnienie" jest widoczne, czy jest tylko odczuwane), obecność lub brak świądu i inne szczegóły. Dlatego powinien wybrać się Pan do alergologa/dermatologa.

Jeśli przypuszczenia o alergicznym podłożu dolegliwości potwierdzą się, najprawdopodobniej na początek zostaną Panu zaproponowane leki antyhistaminowe oraz środki do stosowania miejscowego.

Immunoterapia swoista, czyli odczulanie przeciwko alergenom roztoczy kurzu domowego może zmniejszyć objawy nieżytu nosa, jeśli nie jest jednak metodą leczenia zmian skórnych. O celowości takiej terapii zawsze decyduje alergolog.

Co do "drapania w gardle" - w sezonie zimowym mogło ono pojawić się z powodu zbyt suchego powietrza w mieszkaniu. Być może zadbanie o odpowiednie nawilżenie powietrza zmniejszy tę dolegliwość. Jeśli nie będzie poprawy, powinien udać się Pan do lekarza rodzinnego.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.