Uczulenie na temperaturę? Napady wodnistego kataru oraz kichania

Witam serdecznie, piszę do Państwa, ponieważ nie jestem w stanie poradzić sobie z moimi dolegliwościami. Mam 22 lata i odkąd pamiętam, zawsze towarzyszył mi katar. Jednak od pewnego czasu, dostaję dziwnych napadów w zupełnie nieprzewidywalnych momentach. Mam jednak takie spostrzeżenie, że pojawia się on, gdy przez chwilę jest mi zbyt ciepło lub zbyt zimno, np. w momencie, gdy wsiadam do autobusu, w którym włączone jest grzanie, gdy muszę gdzieś podbiec i się spocę lub gdy odczuwam przeciąg. W mgnieniu oka zaczynam kichać, dostaję wodnistego kataru, który towarzyszy mi niekiedy przez cały dzień. Moje samopoczucie mogę porównać do początkowego stadium przeziębienia. Często pojawia się jeszcze ból głowy oraz rumień na buzi. Nie wiem, czy opisane przeze mnie objawy kwalifikują się do kategorii dolegliwości alergologicznych, jednak nie wiem już gdzie się z tym zgłosić :( To bardzo męczące- wiecznie leje mi się z nosa (wypadałoby nosić ze sobą cały wagon chusteczek), mam spore problemy z powonieniem, w nocy oddycham jedynie przez usta, bardzo często dostaję zapalenia zatok. Nie wiem, czy ma to jakikolwiek związek- staram się jak najdokładniej opisać moje reakcje- być może kwalifikują się np. do laryngologa? Dodam jeszcze, że miałam robione podstawowe badania alergologiczne- wykazały bardzo silne uczulenie na kota, świnkę morską, mniejsze na roztocza oraz pylenie. W przypadku tego ostatniego nie dostrzegam reakcji alergicznych, na pozostałe reaguję natychmiastowym puchnięciem, łzawieniem, kichaniem, wysypką- na co dzień nie mam styczności ze zwierzętami i staram się na bieżąco sprzątać. Bardzo proszę o pomoc, jestem tym już bardzo zmęczona. Z góry dziękuję, Ania

Witam,

Na podstawie przedstawionych informacji najbardziej prawdopodobną przyczyną Pani dolegliwości wydaje się alergia. Wskazuje na to opisana przez Panią nadwrażliwość na wiele alergenów oraz żywe reakcje-ich nasilenie bywa zmienne osobniczo, u Pani jest dość znaczne, tak wynika z opisu. Warto wiedzieć, że w takich wypadkach wystarczy bardzo niewielka ilość alergenu, by wywołać wyraźną reakcję. Ludzie, z którymi styka się Pani w np. w środkach komunikacji mają na sobie cząstki alergenów, choćby zwierząt domowych. Wiosna to czas pylenia wielu rośli-kolejna przyczyna.
Reakcja na temperaturę- a właściwie jej zmiany-jest fizjologicznym zjawiskiem. Wzrost temperatury powoduje rozszerzenie naczyń -zwł. tych drobnych, które obficie występują w błonie śluzowej nosa- co powoduje zwiększone przenikanie wody przez ich ścianki a objawia sie właśnie wodnistym katarem. U części osób występuje nadmierna reakcja naczyń na zmianę temperatury-może być to objaw izolowany lub choroba z grupy chorób tkanki łącznej.
Zapalenie zatok może u Pani występować choćby w związku z alergią.
Podsumowując najbardziej prawdopodobną przyczyną objawów jest alergia-warto udać się do alergologa.
Nie można wykluczyć choroby tkanki łącznej-tu pomoże reumatolog.
Zapalenie zatok-jego obecność zweryfikuje laryngolog.
Diagnostykę doradzam zacząć od najbardziej prawdopodobnej przyczyny.

Pozdrawiam