Uderzenia gorąca, zimne poty i nudności przy tabletkach antykoncepcyjnych

Moja młodsza córka ma lat 17, rozpoczeła swoją przygodę z antykoncepcją. Ginekolog przepisała tabletki antykoncepcyjne Y..., córka czuła się po nich fatalnie, bóle głowy, plamienia i krwawienia naprzemiennie przez cały miesiąc, bardzo mocne skurcze podbrzusza, zawroty głowy, codzienne mdłości, uderzenia gorąca i "zimne poty" następujące zaraz po sobie. Po wizycie u pani doktor przepisała inne tabletki N..., lecz od razu zapowiedziała, że po tych nowych będzie się czuła tak samo! Córka nie jest w stanie przy tak nasilonych objawach normalnie funkcjonować, co robić? Dodam, że w tej chwili nie bierze żadnych tabletek antykoncepcyjnych i samopoczucie się bardzo poprawiło, poza tym, że ma krwawienie z odstawienia już 10 dzień, nie miała żadnych badań hormonalnych, więc nie wiem, co dalej, czy od następnego cyklu ma zacząć brać, czy lepiej najpierw badanie hormonalne? Obawiam się, że po tych nowych tabletkach zacznie się czuć znów fatalnie. Co robić?

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Antykoncepcja hormonalna posiada dużą skuteczność, ale i niestety mnóstwo działań niepożądanych... Polecam artykuł o antykoncepcji hormonalnej. Zazwyczaj objawy uboczne są szczególnie nasilone podczas pierwszych 3-4 miesięcy stosowania i później mogą ustąpić lub zmniejszyć się. Badania hormonalne raczej nie wniosą niczego, tabletki antykoncepcyjne dobiera się raczej metoda prób i błędów... Jednak trzeba pamiętać, że niektóre kobiety po prostu źle znoszą antykoncepcję hormonalną i nie służy im żaden preparat... W takiej sytuacji należy stosować inne metody antykoncepcji i chyba najbardziej godną polecenia jest prezerwatywa.

Pozdrawiam!