Uderzenie główki 2-miesiecznego dziecka

Witam, czy isnieje możliwość urazu główki u dwumiesięcznego dziecka, które trzymane na rękach uderzyło się główką w głowę osoby trzymającej lub wystające kość na dekolcie.Dzieciątko zanosiło się od płaczu przez kilka sekund, ale jak płacz został ukojony nic się nie dzieje. Również zauważyłam, że w wózku pod boczną powłoczką są druty i zdarza się że dzieciątko podczas zabowy uderzy główką ale nawet nie płacze. Obserwuję niemowlaczka czy mogło dojść do jakiegoś urazu na co zwracać uwagę?

Lek. Marta Gryszkiewicz

Nie, delikatne uderzenia/stuknięcia głowy o ciało osoby trzymającej je na rękach raczej nie ma szans wyrządzić krzywdy. Najlepszym sygnałem, że dzieje się coś niedobrego jest nieukojony płacz, markotność dziecka i ewidentna zmiana w zachowaniu. Wtedy należy zgłosić się do pediatry w celu kontroli stanu ogólnego. Przy dużych urazach oczywiście bezzwłocznie należy udać się do szpitala z oddziałem pediatrycznym.