Ugryzienia trzech kleszczy a ryzyko boreliozy

Witam, w ciągu dwóch miesięcy znalazłam na ciele 4 kleszcze. Ostatni tydzień temu. Ale zanim go odkryłam minęło 3 dni od czasu gdy mogłam go złapać. Proszę o odpowiedz czy mam się martwic, i udac do lekarza żeby zrobic badania. W tej chwili miejsce po tym ostatnim kleszczu wygląda tak jak bąbel po ugryzieniu komara. proszę o odpowiedz. Dziękuję i pozdrawiam
KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie. Samo ugryzienie przez kleszcze nie jest jeszcze równoznaczne z boreliozą, ponieważ nie każdy ja przenosi. Po ugryzieniu warto jednak bacznie obserwować swój organizm a w szczególności skórę, niekoniecznie w miejscu ugryzienia. Pierwszym znakiem boreliozy jest rumień wędrujący w kształcie czerwonego/różowego kola z przejaśnieniem w środku. Może on się pojawiać w każdej lokalizacji. Taką obserwacje trzeba prowadzić nie mniej niż 30 dni od ostatniego ukąszenia.