Ugryzienie kleszcza - leczenie

Witam. Mieszkam w Wielkiej Brytanii. Mam pytanie na temat ugryzienia przez kleszcza. Chodzi tu o moją dziewczynę. Zostala ugryziona w niedzielę, w poniedziałek pojechaliśmy do szpitala w celu usunięcia go. Dwójka lekarzy po próbie wyciągnięcia „intruza” wyciągnęła, ale tylko tułów, reszta, nie wiem czy głowa, czy co zostało. Powiedzieli, że odpadnie razem ze strupem i że ma obserwować rumień. Następnego dnia udała się do przychodni, do lekarza rodzinnego, z pytaniem co on myśli i co dalej. Natomiast on powiedział to samo, że odleci ze strupem, co dla mnie jest trochę szokiem. Lekarz jakiś niekompetentny, bo musiał dowiedzieć się więcej o boreliozie z internetu i o wszystkich następstwach spowodowanych ukąszeniem (szok). Kiedy moja dziewczyna spytała o jakiś antybiotyk, aż się zdziwił, ale zapisał jej antybiotyk na 7 dni o nazwie AMOXICILLIN. I tak patrząc na te wszystkie informacje w internecie, aż się boję, że tutejsi lekarze tak to bagatelizują. Aż strach, ale co zrobić? Dlatego kieruję do Państwa pytanie - co Państwo myślą na ten temat? I czy ten antybiotyk coś da? Czy jeśli usuwa się kleszcza i zostanie np. głowa, to na pewno dojdzie do infekcji? Co dalej robić?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Magdalena Szymańska

Dzień dobry!

Zacznę od tego, że nie każde ukąszenie przez kleszcza kończy się boreliozą.
Dlatego bardzo ważne jest obserwowanie skóry czy nie pojawi się rumień, który jest sygnałem, iż trzeba rozpocząć leczenie.

Często również dzieje się tak, że mimo, iż rumień nie wystąpił doszło do zakażenia.
Wtedy, gdy pojawiają się niepokojące objawy typu: bóle stawowe, mieśniowe i nerwów, wtedy warto wykonać testy diagnostyczne w kierunku boreliozy. Najlepiej jest wykonać test Western Blot w klasie IgM i IgG.

Jeżeli chodzi o leczenie zwykle stosuje się tetracykliny np. doxycyklina przez 21 dni.
Myślę, że jeżeli nie dzieje się nic niepokojącego, nie należy się martwić. Jednak jeżeli wystąpi pogorszenie samopoczucia lub wystąpi rumień, należy jak najszybciej rozpocząć leczenie.

Pozdrawiam!