Ugryzł mnie kleszcz, mam ślad po ugryzieniu. Czy to początek boreliozy?

Witam. No i stało się. Kilka dni temu znalazłem na nodze kleszcza. Nie wiem, ile tam był. Znalazłem go rano, jak tylko poczułem swędzenie. Usunąłem. Swędzenie pozostało. Po 2 dniach pojawiło się niewielkie zaczerwienienie. Zupełnie niereguralne, niewielkie, jakby lekko wybrzuszone, ale może mi się tylko zdaje. Szybka decyzja i wizyta u dermatologa. Pani dr stwierdziła, że nie ma mowy o boreliozie, ale nie wiadomo co dalej i trzeba obserwować skórę. Zaczerwienienie jakby troszkę zanikało i nie od środka, tylko od brzegów, a dziś jest czwarty dzień od usunięcia kleszcza. Jaka jest Państwa opinia na ten temat? Dziękuję.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Izabela Brym

Witam.

Pani dermatolog postapiła właściwie. Zaczerwienienie nie jest typowe dla boreliozy, stanowi raczej niespecyficzny odczyn zapalny po ukąszeniu i nie wymaga leczenia. Jeśli będzie Pan obserwował skórę przez miesiąc i zauważy powiększanie się rumienia (przekroczy średnicę 5 cm), to konieczne będzie leczenie. W przeciwnym wypadku borelioza jest niezwykle mało prawdopodobna.