Ujemny wynik badań na toksoplazmozę

błagam o interpretacje wynikow na toksoplazmoze bo sie martwie a w internecie jest ZA DUZO informacji :-( Toksoplazmoza IgM ujemny 0,252 Toksoplazmoza IgG 650,0 IU/ml co to oznacza? Jestem w 14 tc. Na wizyte u swojego lekarza musze jeszcze 3 dni poczekac... Prosze o pomoc

Lek. Marta Gryszkiewicz

Wynik można zinterpretować dwojako - albo zakażenie jest świeże i nie doszło jeszcze do wytworzenia przeciwciał IgM, albo zakażenie jest stare, przebyte w dalszej przeszłości. Ta druga sytuacja jest bardziej prawdopodobna z powodu bardzo wysokiego miana przeciwciał IgG. Jednak aby mieć stuprocentową pewność, należy powtórzyć oznaczenie miana przeciwciał w klasie IgM za około 2-3 tygodnie.
Przebycie w przeszłości zakażenia jest bardzo korzystne, gdyż obecne w organizmie przeciwciała stanowią skuteczną ochronę przed kolejnym zakażeniem w razie kontaktu z tym pasożytem.