Ukąszenie przez owada i rumień

Mam 34 lata. Około 3 tygodni temu "coś" mnie ugryzło. Pojawiło się silne swędzenie fioletowa grudka i czerwona plama. Teraz plama pojaśniała w środku, ale pozostała czerwona obwódka i fioletowa plamka w środku. Wygląda jak typowy rumień wędrujący. W trakcie ukąszenia poczułam silny ból, ale nie znalazłam kleszcza. Plama jest dość duża, silnie swędzi, czy to może być objaw boreliozy, czy może odczyn po ugryzieniu przez jakiegoś owada? Bardzo proszę o pomoc. Z góry dziękuję.

Jeśli nie znalazła Pani kleszcza, a poczuła jedynie ukąszenie, to jest to mało prawdopodobne, aby był to kleszcz. Z tego też względu mało prawdopodobne jest, aby zachorowała Pani na boreliozę. Opisany rumień może powstać po ukąszeniu różnych owadów. Dla pewności może Pani wykonać badania w kierunku boreliozy.