Zapytaj lekarza

1 , 0 1 1 , 4 4 7

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Ukąszenie przez kleszcza a możliwe choroby

Dzień dobry. Wróciłem z lasu i zabrałem się do oglądania ciała sprawdzić, czy nie mam kleszcza. No i właśnie spostrzegłem, że jeden chodzi mi po nodze, chyba nie zdążył mnie ukąsić. Biorąc pod uwagę wielkość wydaje mi się, że mogła to być dorosła samica. Zastanawiam się, czy mogę być jakoś zagrożony boleriozą lub zapaleniem opon mózgowych lub inną chorobą? Pytam, ponieważ te choroby są dosyć groźne. Dziękuję z góry za odpowiedź i pozdrawiam.
MĘŻCZYZNA, 21 LAT ponad rok temu

#dziejesienazywo: Czym jest wirus HIV i jaka jest skala jego występowania

Charlie Sheen oficjalnie przyznał, że jest nosicielem wirusa HIV, co ukrywał przez wiele lat. Jak wyglądają statystyki zachorowalności w Polsce i na świecie? Czym jest wirus HIV? Kto znajduje się w grupie ryzyka i w jaki sposób sprawdzić, czy jesteśmy jego nosicielami. Czy każda osoba zakażona wirusem HIV zachoruje na AIDS? Na te i inne pytania odpowiada gość Pauliny Smaszcz-Kurzajewskiej - immunolog dr Paweł Grzesiowski.

Proszę zwrócić się do lekarza chorób zakaźnych, który zdecyduje czy w tym wypadku wskazane jest profilaktyczne przyjmowanie antybiotyków.
Za 2-3 tygodnie dla pewności może Pan zrobić poziom przeciwciał przeciw boreliozie w surowicy krwi ( IgG i IgM).

Specjalista w dziedzinie neurologii.
umów wizytę 0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety