Układ kielichowo - miedniczkowy poszerzony w zakresie kielichów górnej grupy

W dzisiejszym badaniu USG okazało się, że w prawej nerce mam "układ kielichowo - miedniczkowy poszerzony w zakresie kielichów górnej grupy". Nie ma podanych żadnych wielkości. Dodam, że mam 44 lata. Jakie badania powinnam dalej wykonać i czy w ogóle jest taka potrzeba.

Na pewno z tym wynikiem najlepiej skonsultować się bezpośrednio z urologiem. Raczej taki opis USG nie budzi zbytniego niepokoju, gdyż może to tylko być taka odmiana anatomiczna w budowie układu zbiorczego nerki. Jeśli okaże się konieczne to najwyżej trzeba będzie wykonać urografię, jednak o tym zadecyduje urolog po bezpośrednim badaniu (oczywiście przed wizytą u urologa warto byłoby wykonać badanie ogólne moczu).