Ukruszenie zęba a postępowanie

Witam serdecznie ! Otóż mój problem polega na tym, że ukruszyła mi się całkiem spora część zęba. Ząb ponad roku temu został zatruty i zaplombowany prawdopodobnie wypełnieniem z włókna szklanego. Niedawno, po prostu ukruszył mi się ząb (górna, prawa szóstka), odsłoniło się wypełnienie, jednak nie boli ani trochę. Podczas picia i jedzenia nie czuję żadnego dyskomfortu ani bólu. Jakie kroki (poza wizytą u specjalisty) należy podjąć w tej sytuacji ? Niestety boję się wizyt u dentystów, dlatego pytam

Witam serdecznie,
Niestety w przypadku ukruszenia zęba nie jesteśmy w stanie sami sobie go zaopatrzyć w domu ani w żaden sposób zabezpieczyć. Należy udać się jak najszybciej do stomatologa, ponieważ jeśli będziemy zwlekać może robić nam się stan zapalny dziąsła, postępować próchnica, a jeśli ząb wcześniej nie był leczony kanałowo zwiększa się ryzyko stanu zapalnego miazgi.

Niestety, metodami domowymi nic nie zdziałamy w tym przypadku. Ukruszony ząb wymaga rekonstrukcji. Stomatolog po obserwacji zdecyduje, jaka metoda będzie w tym wypadku najlepsza. Ząb można odbudować albo za pomocą materiału kompozytowego, czyli tego z którego się m.in. wykonuje wypełnienia kompozytowe lub przy znacznym ukruszeniu – onlay lub korony. Onlay to wypełnienie przygotowane na miarę we współpracy z technikiem dentystycznym. Jest to rozwiązanie trwałe oraz najbardziej estetyczne przy dostępnych rozwiązaniach protetycznych w takiej sytuacji.

Pozdrawiamy,
stankowscybialach.pl
facebook.com/badzbystry