Ukruszone zęby mleczne z powodu próchnicy

Ząbki mleczne mojej córki są ukruszone do dziąseł od próchnicy. Nie pomogło smarowanie fluorem. Teraz pojawiają się stale ząbki. Stomatolog nie chce usuwać tych ukruszonych a ja się martwię ponieważ same raczej nie wyjdą .córka ma 6 lat czy zlecić usunięcie tych ząbków, czy czekać?

Witam!
Jeśli ząbki mleczne nie sprawiają dolegliwości,to zgadzam się z Pani stomatologiem. Nie usuwać,gdyż mleczaki są naturalnymi utrzymywaczami przestrzeni i jednocześnie stymulują wyrzynanie zębów stałych! Zbyt pochopne usunięcie tych zębów (pomijam bezwzględne wskazania) skutkuje w przyszłości utrudnionym wyrzynaniem zębów stałych i zaburzeniami ortodontycznymi... Pozdrawiam.

Taki stan o jakim Pani pisze to zazwyczaj duże zaniedbanie ze strony rodziców i opiekunów.Wzorowa higiena u dziecka,nawet u chorego dziecka od pojawienia się pierwszego ząbka mlecznego to zadanie dla rodziców ,bo chodzi o zdrowie dziecka.Każdy ząb mleczny utrzymuje miejsca dla zęba stałego,Niestety czasu nie można cofnąć.Jeżeli tyle zostało z zębów mlecznych to znaczy ,że zęby te nigdy nie były leczone.Proszę ewentualnie poszukać lekarza o specjalizacji pedodoncja(zajmuje się głównie leczeniem dzieci) i skorzystać z jego porady.
Zadanie dla rodziców na przyszłość to dbanie o zęby stałe ,do 10-11 roku życia dziecka kontrola umytych zębów i korzystanie z wizyt kontrolnych u lekarza dentysty co najmniej dwa razy w troku.