Ułamanie zęba po rozpoczęciu leczenia

Witam. Jakiś czas temu zaczęłam leczyć kanałowo ząb. Niestety wyjechałam za granicę i w zasadzie skończyło się jedynie na zatruciu zęba. Niestety wlasnie mi sie złamał na pół i tylniej części nie mam. Czy mogę go zatruć i dosztukowac a potem zrobić leczenie kanałowe? W tej chwili nie stać mnie na to zeby zrobić kanałowe. Ponadto czy przy nawiercaniu dosztukowanego zęba nie ukruszy mi się on ? Ząb to górna 4 po lewej stronie. Chciałabym poznać opcje leczenia. Dziękuję.

Dzień dobry. Ukruszony ząb można nadbudować. Można go również zamknąć tuż nad poziomem dziąsła, tak, że nie będzie obawy, że ponownie się złamie. Tylko to niestety nic nie pomoże w sytuacji, którą Pani opisuje. Problemem jest nie skończone leczenie kanałowe. Ząb zatruty, a nie wyleczony, jest źródłem poważnych komplikacji. W kanale pozostaje rozkładający się materiał organiczny i infekuje okoliczną tkankę. Konsekwencją są torbiele w kości, zapalenie okostnej, zapalenie tkanki kostnej z jej rozpadem. Dlatego martwe zęby powinno się jak najszybcie leczyć kanałowo do końca. Po szczelnym zamknięciu kanałów, można najwyżej poczekać z odbudową.