Ulewanie, wzdęcia i problemy jelitowe u dziecka

Dziecko z alergią na mleko. Od urodzenia problemy z ulewaniem, nawet wymioty i przede wszystkim z kupami - zatwardzenia, ogromne wzdęcia i głośne śmierdzące wiatry. W pewnym okresie podawania mleka bebilon pepti kupy były bardzo rzadkie, obfite, zielone. Dziecko miało wtedy około 1 roku. Potem zatwardzenia mimo podawania wszystkich środków zapisanych przez gastrologa (m.in. laktuloza i inne). Teraz dziecko ma 3 lata. Kupa raz na tydzień czasem rzadziej. Poza tym częste wzdęcia, duży brzuch od pępka w górę. Od pępka w dół mniejszy. dziecko przez to dziwnie wygląda. Pediatra mówi, że to problem psychologiczny. Poza tym dziecko jest niespokojne, ma problemy ze snem, jest nadpobudliwe i nie potrafi się skoncentrować ani na pół minuty. Ktoś podsunął, że może to grzyby. Jak je zdiagnozować?

Witam! Opisane dolegliwości mogą mieć kilka przyczyn. W różnicowaniu należy uwzględnić choroby pasożytnicze (w tym także lambliozę), grzybicę, ale także czynnościową (psychologiczną) przyczynę. W celu wykluczenia grzybicy przewodu pokarmowego wystarczy wykonać posiew kału. Należy jednak wiedzieć, że stwierdzenie skąpych kolonii nie przesądza o rozpoznaniu. Drożdżaki C. albicans mogą występować w przewodzie pokarmowym saprofitycznie (naturalnie) w małych ilościach i wówczas nie powodują żadnych objawów klinicznych. Po wykluczeniu takie przyczyny warto wykonać badanie kału na pasożyty (3 krotne badanie kału w odstępach kilkudniowych) oraz test ELISA w kierunku G.lamblia. Chociaż przyczyna czynnościowa wydaje się być najbardziej prawdopodobna to warto wykluczyć podłoże infekcyjne, aby można było skupić się później na odpowiednim leczeniu objawowym. Wątpliwości przy wynikach należy skonsultować z pediatrą. Pozdrawiam serdecznie!

należałoby zbadać dziecko pod kątem nietolerancji glutenu, badanie na grzyby to badanie w kierunku candida wysyłkowo realizuje to laboratorium felix w Warszawie lub instytut mikroekologii w Poznaniu, gdzie można też zrobićspecjalistyczne badania kału. Pozdrawiam