Ułożenie jadłospisu i zestawu ćwiczeń dla nastolatki

Prośba o pomoc w ułożeniu jadłospisu oraz ćwiczeń. Witam, we wrześniu kończę 18 lat, mam 186 cm wzrostu i ważę ponad 130 kg. Jadam mało, śniadania wcale, obiad ok. 16 i kolacje ok. 20. Pijałem wcześniej słodkie napoje, to pewnie błąd. Chciałbym do wakacji schudnąć, aby nie wstydzić się wyjść na plaże. Od dwóch dni piję tylko wodę niegazowaną, jadam na śniadanie jajka lub jogurt naturalny, piję także zieloną herbatę. Ćwiczę także od 2 dni 6weidera, aby brzuch i klatka piersiowa jakoś wyglądała.

Witam serdecznie,

Najgorsze co możemy zrobić w celu zrzucenia zbędnych kilogramów to głodówka i zbyt mała ilość posiłków. W ten sposób zwalniamy przemianę materii a organizm przechodzi w ,,stan oszczędzania'' i zaczyna robić zapasy, rezerwę (w postaci tkanki tłuszczowej) przed obawą o utratę ważnych składników odżywczych. Aby schudnąć trzeba jeść ale jeść zdrowo i urozmaicone posiłki. Ułożenie indywidualnej diety wymagałoby większej ilość informacji na Pana temat. Mogłabym zaproponować ułożenie takiego jadłospisu w tym celu można skontaktować się ze mną drogą mailową. Z pewnością powinien Pan jadać bardziej regularne, 5posiłków dziennie, lepiej mniejsze porcje a częściej. Dzień należy zaczynać od pełnowartościowego śniadania. W ten sposób od rana pobudzamy swój organizm do działania, przyspieszamy przemianę materii i każdy kolejny posiłek będzie lepiej trawione. Ostatni posiłek należy spożywać 3-4h przed snem. Powinien Pan również pić od 1,5 do 2 litrów wody dziennie, najlepiej pomiędzy posiłkami, aby zapewnić wystarczającą ilość płynów w organizmie. Dziennie dopuszcza się spożycie 2 łyżek oliwy z oliwek w potrawach. Należy unikać potraw smażonych i tłustych oraz żywności typu fast food. Można dowolnie stosować przyprawy i zioła aromatyczne ale ograniczać sól. Unikamy również cukru, słodyczy a także żywności silnie przetworzonej typu instant, parówki, pasztety itp Należy czytać etykiety. Zawsze należy zwracać uwagę nie tylko na wartość kaloryczną, ale także na zawartość tłuszczów nasyconych, cukrów i sprawdzać, czy produkt zawiera mało sodu.
Co do aktywności fizycznej to proponowałabym raczej treningi cardio, dzięki którym szybciej spali Pan tkankę tłuszczową. Następnie proszę wprowadzić ćwiczenia siłowe, które pomogą w wyrzeźbieniu ciała. Nie polecam 6weidera, ponieważ nie spali Pan dzięki tym ćwiczeniom tkanki tłuszczowej a jedynie wzmocni Pan brzuch a co z tego że brzuch będzie silniejszy jak i tak przykrywa go pewna warstwa tłuszczu i mięśnie nie będą widoczne.
Pamięta Pan iż 70% sukcesu stanowi odpowiednia dieta. Powinna być ona dostosowana do Pana dziennego zapotrzebowania energetycznego i nie może nam się kojarzyć z głodówką a stać się zdrowym stylem życia.

W razie dodatkowych pytań lub chęci ułożenia indywidualnej diety zapraszam na konsultację lub zachęcam do kontaktu
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
dietetyk