Spondyloza lędźwiowa z wyraźną dyskopatią

Witam mam 50 lat i zdiagnozowaną spondylozę. Od conajmniej od pięciu lat cierpie na bóle kręgosłupa. Ostatnio ból był coraz bardziej dokuczliwy bo promieniował na nogę co znacznie utrudniało mi poruszanie się. Często tez miewałam  nagłe klujące bole podczas wstawania, bez względu na to czy gwałtownie się podniosłam czy starałam się robić to powoli. Bardzo bałam się diagnozy, a okazało się że to spondyloza. Lekarz skierował mnie na prześwietlenie  i kilka dni temu odebrałam wynik MR kręgosłupa lędzwiowego : Rozpoznanie brzmiało następująco - umiarkowana spondyloza lędzwiowa z wyrażną dyskopatią/sekwestrem na poziomie L4/L5. Nie wiele z tego zrozumiałam dlatego chce się spytac jakie są konsekwencje spondylozy czy spondylozę da się wyleczyć farmakologicznie czy czeka mnie operacja? Czy spondyloza to groźne schorzenie czy nie powinnam się szczególnie martwić? Jak wygląda leczenie spondylozy i życie z tym schorzeniem?

Aleksander Ropielewski

Takie zmiany mogą powodować dolegliwości bólowe kręgosłupa i ucisk nerwów, objawiający się bólem, zaburzeniami czucia lub ruchu. Jeżeli nie ma Pani objawów klinicznych to warto pomyśleć nad wizytą u fizjoterapeuty, który pokaże Pani zestaw ćwiczeń odciążających kręgosłup dzięki czemu opóźni Pani czas pojawienia się dolegliwości.

Magdalena Mroczek

Dyskopatia w tej okolicy może oznaczać , że dysk z krążka międzykręgowego uległ przemieszczaniu i przesunął się w taki niefortunny sposób, że uciska na nerw. Może to dawać objawy tzw. rwy kulszowej. Objawami tej dolegliwości jest przede wszystkim nagły ból okolicy lędźwiowej, promieniujący do pośladka, tylnej powierzchni uda lub do łydki albo stopy. Zwykle towarzyszy mu uczucie osłabienia siły mięśniowej i drętwienia powyższych okolic ciała. Czasem bóle są tak silne, że chory zmuszony jest do przyjęcia pozycji leżącej. Mogą występować parestezje i drętwienia oraz zaburzenia czucia w różnych miejscach kończyn dolnych. W odcinku lędźwiowym kręgosłupa może wystąpić zesztywnienie. W dodatku w niektórych przypadkach ma miejsce niedowład mięśni prostujących stopę i paluch, co powoduje zaburzenia chodu, bo pacjent nie jest w stanie podnieść stopy wystarczająco wysoko.

Przede wszystkim wskazana jest konsultacja neurologiczna. Lekarz neurolog musi ocenić jak duże są ubytki neurologiczne oraz jak silnie nerw uciskany jest przez elementy szkieletu. Może on zechcieć raz jeszcze zobaczyć obrazy MRT. Leczenie polega w pierwszym rzędzie na stosowaniu leków przeciwbólowych np. z grupy NLPZ oraz na fizjoterapii. Jeśli w ciągu 6 tygodni dolegliwości bólowe nie poprawią się lub wręcz dojdzie do ich pogorszenia lub pojawią się nowe ubytki neurologiczne, w takim wypadku celowa będzie konsultacja neurochirurgiczna. Neurochirurg oceni wtedy możliwości leczenia operacyjnego i wytłumaczy ewentualnie na czym taki zabieg będzie polegał. Rwa kulszowa u większości pacjentów ulega samoistnemu wyleczeniu, a u Pani objawy nie są zbyt dokuczliwe więc należy być dobrej myśli.