Kobieta

Witam, od około pięciu miesięcy mam następujący problem: górna cześć powieki lewego oka (cześć poniżej brwi) jest opuchnięta a sama powieka podniesiona do góry, odsłaniając mniej więcej 1 mm białka oka ponad krawędzią tęczówki. Początkowo opuchlizna była dosyć duża i czułam lekką bolesność w górze oka/ponad okiem, w miejscu opuchlizny, przy zamykaniu oka i zaciskaniu powieki. Z czasem opuchlizna zmniejszyła się, ale nie zniknęła, natomiast uciekająca do góry powieka pozostała. Od momentu pojawienia się tych objawów, a pojawiły się właściwie z dnia na dzień, byłam z wizytą u okulisty już pięciokrotnie, początkowo zdiagnozowano jakiś stan zapalny wywołany noszeniem soczewek (przez kilka lat nosiłam miękkie soczewki miesięczne), zalecono odstawienie soczewek i krople sterydowe, z tym że ta kuracja nic właściwie nie dala. Ostatnio, kilka tygodni temu, przy okazji kolejnej wizyty stwierdzono, ze żadnych objawów stanu zapalnego nie ma, ciśnienie oka jest w normie, nie ma wytrzeszczu (zmierzono wypukłość oczu) i to wszystko; zalecono to, co zwykle - nienoszenie soczewek i cierpliwość. Nie zalecono żadnych innych badań typu chociażby usg i delikatnie odwiedziono mnie od pomysłu zapisania się do kolejki na rezonans - mieszkam w Holandii, tutejsza legendarna służba zdrowia opiera się na paracetamolu i homeopatii ;-) Moje pytanie brzmi: co może powodować objawy jak te opisane powyżej? Czy to możliwe, ze opuchnięte oko i uciekającą do góry powieka są pochodną problemów gdzie indziej "wewnątrz czaszki", np. zatok, ucha? Ja sama mam wrażenie, ze coś się dzieje ponad okiem, np. w mięśniu odwodzącym powieki, jak można zdiagnozować i leczyć podobne schorzenie? Czy jakiś typ nowotworu dałby podobne objawy? Dodam, że generalnie jestem osoba zdrowa i o wysokiej odporności, nie cierpię na żadne przewlekle choroby i od momentu pojawienia się tych objawów mam dobre samopoczucie.

Odpowiedź na pytanie znajduje się poniżej.
 Redakcja abcZdrowie 79
Redakcja abcZdrowie Stażysta/Rezydent, Warszawa
Edytuj odpowiedź

Witam!
Problem przez Panią opisywany może być spowodowany przez wiele przyczyn.  Najbanalniejszą może być pozostałość po przebytym stanie zapalnym, którą Pani odczuwa i opisuje, że "coś się dzieje w mięśniu odwodzącym powieki", przyczyna może również pochodzić z zatok jak i być zmiana wytwórcza.

W każdym wypadku zalecałabym CT oczodołu, skonsultowane z okulistą, który zajmuje się chorobami oczodołu lub plastyką.

Pozdrawiam
 

 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Witamy serdecznie!

Zebraliśmy dla ciebie dodatkowe informacje dotyczące tematów poruszanych w pytaniu. Skorzystaj z linków poniżej, aby dowiedzieć się więcej:

  • Okulistyka – Okulistyka jest działem medycyny zajmującym się badaniem, wykrywaniem oraz leczeniem chorób oczu. Najnowsze metody operacyjne w okulistyce pozwalają na korektę wielu uciążliwych wad. Laserowa korekta wzroku umożliwia przywrócenie ostrości widzenia zarówno u krótko-, jak i dalekowidzów.
  • Zapalenie brzegów powiek – Zapalenie brzegów powiek jest schorzeniem przebiegającym z obrzękiem i przekrwieniem brzegu powiek, spowodowanym wieloma różnymi czynnikami, do których po pewnym czasie dołącza się nadkażenie bakteryjne, najczęściej gronkowcowe, doprowadzając do powstania wrzodziejącego zapalenia brzegów powiek.

Nasi lekarze odpowiedzieli też na kilka podobnych pytań innych użytkowników:

Wyszukaj lekarza po opiniach