Unikanie kontaktu wzrokowego u 11-miesięcznego dziecka a autyzm

prosze o porade czy to moze byc autyzm?niepokoi mnie kilka rzeczy u mojego prawie 11 miesiecznego synka.Po pierwsze unika kontaktu wzrokowego gdy jest trzymany na raczkach, czasami macha rekoma ,nie chce robic papa.bedac na podłodze lub u kogos innego na rekach patrzy w oczy i obserwuje, reaguje na imie, bawi sie w a kuku daje jak mu sie chce czesc,cieszy sie na widok rodziców, jak mowie chodz 'am' to przychodzi,wyciaga rece jak cos chce ale nie wskazuje palcem.mało gaworzy.czy mam sie martwic?
KOBIETA, 29 LAT ponad rok temu

Jak dzieci tracą odporność?

To zdecydowanie za wcześnie, by doszukiwać się autyzmu u dziecka. Jedne dzieci rozwijają się bardziej ruchowo, inne intelektualnie (manualnie, czy w mowie). Nawet jeśli wystąpi tzw. opóźniony rozwój mowy, to nadal daleka droga do diagnozowania autyzmu, czy innych zaburzeń, tak po prostu bywa. Większość Pani wypowiedzi sugeruje, że dziecko reaguje, jest w kontakcie, jakby wszystko było w porządku. Natomiast jeśli dziecko widzi w Pani oczach strach (o autyzm), to niekoniecznie chętnie chce tego doświadczać, stąd unika wzroku. Spojrzeniem "chłonie się" emocje. Trochę tak, jakby widziała Pani chore dziecko, a nie własne zdrowe. Czasem taką "przypadłość" mają osoby pracujące z chorymi dziećmi, lub w tym obszarze. Oczywiście całość to tylko mój pomysł. Proszę w jego oczach szukać siebie lub męża (ojca dziecka) :) i patrzeć na dziecko z miłością.

0

Witam. Na podstawie tak krótkiego opisu trudno jest potwierdzić, bądź wykluczyć autyzm. Jeśli jednak się Pani niepokoi, warto zgłosić się do placówki, która już u tak małych dzieci prowadzi testy wykrywające autyzm (na pewno Fundacja Synapis prowadzi program wykrywający autyzm u niemowląt i małych dzieci). Z poważaniem. Anna Tońska-Szyfelbein

0
Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz
73 poziom zaufania

Witam
Ocena tego jest trudna za pomocą internetu. Unikanie kontaktu wzrokowego jest czynnikiem autyzmu, podobnie zaburzony rozwój mowy jednak potrzeba jeszcze innych czynników. Najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta u psychologa dziecięcego.
Pozdrawiam AM

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty