Unikanie kontaktu z grupą przez 4-latka a możliwość zespołu Aspergera

Witam syn ma 4 lata jako 3 latek poszedł do przedszkola .Syn zawsze był odważnym i komunikatywny jednak po 4 tyg przedszkolanka poinformowałam mnie ,że syn jest spokojny i cichy , unika kontaktu z grupą ,sam się bawi .Chętnie chodził do przedszkola teraz mniej.W zabawach ruchowych nie zawsze uczestniczy Potrafił rysować ale coraz mniej rysuje nie lubi kredek woli długopis ,którym bazgroli i używa czarnej kredki a lubi niebieską,zdolny matemat.-czy to z. aspargera?wrazliwy na dotyk

Witam

Jeśli dotychczasowy rozwój Pani syna nie budził niepokoju jest mało prawdopodobne, aby nagle ujawnił się zespół Aspergera. Ważne jest czy Syn mówi, czy dzieli się z Panią swoimi przeżyciami, bawi się adekwatnie do wieku.
Jeśli jego zachowanie w przedszkolu odbiega w znaczny sposób od tego jak funkcjonuje w domu to poszukiwałbym raczej problemów z odnalezieniem się w grupie rowiesniczej.
Zalecalabym konsultacje z psychologiem dziecięcym, który oceni rozwój dziecka i pomoże wskazać, co jest przyczyną problemów Syna w przedszkolu.

Pozdrawiam
Joanna Gałczynska-Adamiak
www.centrum-logopedyczne.pl

Warto sprawdzić czy reaguje na swoje mię, potrafi pozostawać w kontakcie wzrokowym, a także zwrócić uwagę na formę komunikacji i zdolność współdzielenia uwagi (np sprawdza czy mama patrzy we wskazanym przez niego kierunku, prosi o coś, a nie używa ręki dorosłego jak narzędzia itp).
W razie wątpliwości zawsze warto skonsultować się z diagnostą- psychologiem dziecięcym.