Uporczywa zgaga i problemy z przełykaniem pokarmu u kobiety w 33 tygodniu ciąży

Witam, jestem w 33 tygodniu ciązy. Od pewnego czasu mam problemy z gardłem, nie mogę pod wieczór prawie nic przełknąć rano jeszcze wszystko idzie w miare sprawnie. Od długiego czasu mam zgagę codziennie przynajmniej na wieczór, pokarm który probuje polknąć po czesci zatrzymuje sie w gardl i dopiero po solidnej dawce plynu wedruje dalej. Boję się, że przez to straci dziecko co mogę zrobić aby zniwelowac te objawy, lekarz rodzinny twierdzi ze nic nie poradze, laryngolog tez a ja sie bardzo mecze.

Lek. Marta Gryszkiewicz

W ciąży zgaga jest powszechnym objawem. Jest to spowodowane powiększającą się macicą i płodem. W jamie brzusznej jest coraz mniej miejsca. Dno macicy może uciskać żołądek stąd zarzucanie treści do przełyku i zgaga. Nie ma powodów do niepokoju. Ostatni posiłek powinna Pani spożywać minimum 2 godziny przed pójściem spać. Spać należy w pozycji półsiedzącej (uniesione wezgłowie łóżka/spanie na 2 poduszkach) co ułatwi przesuwanie się pokarmu w dół w dalsze części przewodu pokarmowego i ograniczy jego cofanie się do przelyku. Wskazane jest również spożywanie dużej ilości płynów niegazowanych - głównie wody.