Uporczywe bóle brzucha u siedmiolatki

Witam, jestem matką siedmioletniej córeczki. Moje dziecko ma problem związany z bólami brzucha od urodzenia. Do siedmiu miesięcy życia płakała, bo bolał brzuszek - ciągle gazy i wzdęcia, lekarz w siódmym miesiącu zapisał Nutramigen. Wydawało się, że pomogło chociaż trochę. Dziecko na tym mleku wychowywało się do 3 roku życia. Później odstawiłam i próbowałam z normalnym mlekiem. Wydawało mi się, że po tym mleku boli, więc ograniczałam do minimum spożywanie surowego nie przetworzonego na jogurty czy sery mleka. Dziecko poszło do przedszkola. W 4 roku życia radziłam sobie espumisanem na wzdęcia. W piątym roku "względny spokój". Po czym w szóstym roku brzuszek boli codziennie.

Zaliczyłam kilka wizyt u gastroenterologów dziecięcych, zrobiłam dużo różnych badań. Została nam tylko gastroskopia, której się boję. Wszystkie pozostałe badania są w porządku. Moja córeczka jest dzieckiem ponadprzeciętnie zdolnym - taką opinię dostała ze szkoły - ale bardzo wrażliwym. Wydaje mi się, że boi się różnych zdarzeń, (ciemności, pająków, czasami innych dzieci i osób dorosłych, boi się sama zostać w pokoju, wychodzić na dwór po zmroku. Łatwo się wzrusza - płacze podczas bajek (bo np. zdechł pies itd.).

Bólom brzuszka towarzyszą przelewania w brzuchu, uczucie głodu, ssania, czasami wydaje mi się, że blednie, staje się znudzona, a nawet zmęczona, skarży się na ból nóżek i głowy. Brzuszek jest wzdęty. W nocy kręci się w łóżku po odejściu gazów śpi spokojniej. Proszę o wskazania, co powinnam robić, gdzie się udać? Pomocy

KOBIETA, 7 LAT ponad rok temu

Witam! Nie ulega wątpliwości, że konieczna jest diagnostyka opisanych dolegliwości. Zwykle wykonanie wszystkich niezbędnych badań wymaga hospitalizacji na oddziale gastroenterologii dziecięcej. Trudno mi wdawać się w szczegóły, ponieważ nie wiem jakie badania już wykonano i jakie dokładnie są ich wyniki (bo stwierdzenie "w normie" nie zawsze jest wystarczające). Doradzam zatem wizytę u gastroenterologa z wynikami wszystkich wykonanych dotąd badań i poprosić go o opinię - jeśli uzna za wskazane na pewno wystawi skierowanie do szpitala celem uzupełnienia diagnostyki. Jeśli w opinii lekarzy przeprowadzone zostaną wszystkie konieczne badania i nie wykażą nieprawidłowości, najprawdopodobniej mamy do czynienia z zaburzeniami czynnościowymi pod postacią zespołu jelita drażliwego - w tej sytuacji leczenie objawowe powinno przynieść ulgę. Pozdrawiam