Uporczywe bóle głowy, bezsenność - czy mogą to być objawy nerwicy?

Witam. Mam 30 lat, męża i dziecko. Moim problemem są bóle głowy, które budzą mnie rano i trwają z różnym nasileniem przez cały dzień, czasami jest dwa-trzy dni bez bólu, a potem od nowa, tak mniej więcej od miesiąca. Do tego problem ze snem. W nocy obudzę się np. o 3 i tak z 2-3 godziny nie mogę zasnąć, sen mam jakiś taki płytki. Wszystko by było okej, gdyby pomagały środki przeciwbólowe, ale już różne brałam, od lekkich do tych naprawdę silnych, ziółka, syropy i nic, to uciążliwe okropnie. Jestem osobą nerwową, mam skłonności do zamartwiania się na zapas, często czuję, jak mi jakoś tak serce mocno wali, i zastanawiam się, czy to mogą być objawy nerwicy, bo już sama nie wiem czego? Bardzo proszę o poradę.

30 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie,

Opisywane przez Panią objawy mogą wskazywać na symptomy o typie zaburzeń nerwicowych. Można rozważyć rozpoznanie np. uporczywych bólów psychogennych. Dolegliwości bólowe oraz bezsenność mogą być również jedynymi lub dominującymi objawami depresji, mówimy wówczas o tzw. depresji maskowanej. Zastosowanie leków przeciwdepresyjnych może spowodować ustąpienie dolegliwości bólowych.

Podstawową metodą leczenia zaburzeń nerwicowych jest psychoterapia. Aby jednak postawić tego typu rozpoznanie, należy wykluczyć ewentualną przyczynę somatyczną. Dlatego polecałabym Pani konsultację neurologiczną i wykluczenie przyczyn organicznych. Jeśli wyniki badań będą prawidłowe, wówczas proszę skorzystać z wizyty u lekarza psychiatry, celem postawienia diagnozy i wskazań co do dalszego leczenia.

Z pozdrowieniami