Uporczywy kaszel - czy to może być zapalenie oskrzeli lub płuc?

Witam, mój chłopak od tygodnia ma bardzo uporczywy, suchy kaszel. Jest duszący, w pewnych momentach doprowadza do odruchów wymiotnych. Po takim napadzie boli go klatka piersiowa. Ma też mały katar. Dodam, że na początku miał dosyć wysokę temperaturę ok. 39,5 st. Jednak teraz jest normalna 36,6 do 37... W nocy czasami kaszel potrafi go obudzić i męczy dosyć długo. Czasami coś się tam "odrywa", że tak powiem. Zażywa pewien syrop, jednak nie daje zbytnio efektów. Proszę choć o nakierowanie co to może być, niestety do lekarza wybieramy się dopiero w przyszłym tygodniu.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam,
Niestety na podstawie zgłaszanych objawów nikt nie zdiagnozuje zapalenia oskrzeli czy płuc. Do tego konieczne jest bowiem badanie fizykalne przez lekarza, który sprawdzi, czy nad płucami nie występują żadne zjawiska osłuchowe oraz dokładnie oceni stan kliniczny pacjenta. Zwlekanie z wizytą u lekarza nie jest więc w tym przypadku wskazane. Może się bowiem okazać, że Pani chłopak potrzebuje antybiotykoterapii, a domowe sposoby leczenia na niewiele się zdadzą w przypadku infekcji bakteryjnej. Objawy zapalenia płuc i zapalenia oskrzeli są bowiem do siebie bardzo podobne, ale ich leczenie jest już inne. Nie można więc za pośrednictwem internetu zalecić żadnej terapii. Zachęcam do jak najszybszego kontaktu z lekarzem. Do tego czasu wskazany jest na pewno odpoczynek, przyjmowanie dużej ilości płynów, zaprzestanie palenia i ewentualnie leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe.Takie postępowanie jest jednak doraźne i bez leczenia przyczyny obecnych objawów może dojść do powikłanego przebiegu choroby.