Upośledzenie odporności – czy mogę być zakażona HIV?

Dzień dobry. Moje pytanie wynika z ostatnio bardzo nagłośnionego problemu zakażeniem wirusem HIV. Czy na podstawie badań morfologicznych ogólnych krwi można stwierdzić możliwość zakażenia? Ostatnią sytuację kiedy istniało prawdopodobieństwo zarażenia miałam około 2 lat temu. Od tamtego czasu nie zauważyłam pogorszenia zdrowia ani zwiększonej liczby infekcji. Badania krwi wykonałam w ubiegłym roku w sierpniu i oto ich wyniki: WBC: 8,4 Neut: 4,2 Lymp:3,1 Mono: 0,7 Eos: 0,3 Bas: 0,1 RBC: 4,82 Hgb: 14,1 Hct%: 40,4 MCV: 83,8 MCH: 29,2 MCHC: 34,8 RDW%: 11,4 Plt: 217 MPV: 8,1 PCT%: 0,18 PDW: 15,2 Oprócz tych zeszłorocznych badań posiadam jeszcze wyniki badań krwi z 21.01.2010 r ponieważ byłam wtedy hospitalizowana przez okres 5 dni z powodu migreny. Oto wyniki tych badań: WBC: 8,55 RBC: 5,07 HGB: 14,2 HCT: 40,5 MCV: 79,9 MCH: 28,0 MCHC: 35,1 PLT: 244 Czy biorąc pod uwagę poprawność moich wyników badań oraz fakt, że liczba białych krwinek nie zmalała od 2 lat (a wręcz przeciwnie - lekko wzrosła, będąc cały czas w zakresie normy) istenieje prawdopodobieństwo, iż mogę być zarażona? Przyznam się, że czytałam na temat okresu bezobjawowego i właśnie interesuje mnie jak to się odnosi jeśli chodzi o liczbę białych krwinek krwi, czy one też wtedy pozostają w normie? Liczę na szybką odpowiedź. W moim mieście nie wykonują aktualnie bezpłatnych i anonimowych badań na obecność wirusa HIV i jeśli chciałabym je wykonać musiałabym się udać do Torunia, dlatego staram się w jakiś sposób wykluczyć możliwość zarażenia. Wiem też, że osoba, od której ewentualnie mogłabym się zarazić również nie choruje ani nie zauważyłam u niej znacznego osłabienia. Chociaż wiem, że to niczego nie dowodzi. Podczas kontrolnej wizyty u ginekologa 2 dni temu powiedziałam o moich obawach lekarzowi, ale zasugerował mi, iż przy poprawnych ilościach białych krwinek po 2 latach od ewentualnej ekspozycji nie powinnam się obawiać. Chciałabym jednak uzyskać poradę od innego lekarza i z niecierpliwością oczekuję na odpowiedź. Pozdrawiam Kamila z Bydgoszczy (23 lata)

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Łukasz Kowalski

Witam!

Na podstawie Pani opisu, rzeczywiście zarażenie wirusem HIV może być mało prawdopodobne, jednak badania morfologii krwi nigdy nie powinny służyć do wykluczenia lub potwierdzenia takiej infekcji. Jest to badanie zbyt mało wiarygodne, a konsekwencje z nieropoznanej infekcji zbyt duże.

Dlatego, mimo wszystko, jeżeli wystąpiła w przeszłości sytuacja ryzykowna, proponowałbym wykonanie anonimowego testu - rozwieje to ostatecznie wszelkie wątpliwości.

Serdecznie pozdraiam i życzę powodzenia!