Uprawianie seksu tylko w dni niepłodne

Witam ,mam pytanie bardzo intymne, chce współżyć z moim chłopakiem :) mam 18 lat on 19. Mam dylemat do tego czy jest to odpowiedni moment, ponieważ nigdy tego nie robiłam, bo się boję, że zajde w ciąże, a nie chce tego. Jeżeli chodzi o miesiączki to trwają one 7-9 dni ( 3 dni są obfite ) , mam miesiaczki co 21 - 23 dni to zależy. ostatnio miesiączkę miałam 4 grudnia zakończyła się 12 trwała 9 dni. Chciałam zapytać kiedy mam dni niepłodne i czy mogę wtedy uprawiać seks?gdy jest prezerwatywa?

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Prawdopodobnie dni płodne przypadną na okres od 2 do 10 stycznia. Stosunek w tym czasie niesie pewne ryzyko. Prezerwatywa minimalizuje to ryzyko.

Witam, uprawianie seksu bez zabezpieczenia zawsze niesie ryzyko zapłodnienia nawet gdy odbywa się w tak zwane dni bezpłodne ( czasem owulacja może np.pojawić się nieoczekiwanie wcześniej i dni bezpłodne stają się dniami ryzyka). Ze względu na młody wiek i naturalną w tym momencie niechęć do posiadania dziecka sugerowałabym przyjęcie za standard współżycie WYŁĄCZNIE z użyciem prezerwatywy, dodatkowo raczej w dni gdy płodność jest mniejsza a więc z pominięciem okresu, kiedy widoczne są u kobiety wyraźnie wskaźniki czasu owulacyjnego i około-owulacyjnego takie jak: poniesienie ciepłoty ciała, zmiana intensywności wydzielania i rodzaju śluzu( bezbarwny, rozciągliwy). Przed rozpoczęciem stałego współżycia warto poczytać o możliwościach zabezpieczenia się w sposób wykorzystujący naturalne zjawiska związane z cyklem kobiecym jak i udać się do lekarza i skonsultować farmakologiczne możliwości w tym zakresie. Niechciana ciąża jest często źródłem wielu problemów a w dzisiejszych czasach można jej uniknąć bez większych problemów. Pozdrawiam