Podejrzenie komórek nowotworowych w sutku

Uprzejmie proszę o interpretację wyniku badania mojej mamy. Wynik wymazu wydzieliny z sutka brzmi: "Cellulae suspectae nonnullae. Na tle krwistej treści widoczne są liczne hemosyderofagi oraz pojedyncze komórki nabłonkowe z cechami antypii". W wydzielinie wcześniej stwierdzono bakterie i dlatego lekarz zalecił antybiotyki, ale mama dostała też skierowanie do onkologa. Czy to oznacza zmiany nowotworowe (mammografia i usg - bez zmian). Z góry dziękuję za jak najbardziej wyczerpujące wyjaśnienia.

Witam! Dosłowne tłumaczenie łacińskiego rozpoznania wymazu brzmi: Komórki prawdopodobnie żadne. Dalsza część opisu mówi o krwistej treści i makrofagach uprzątających krwiaka oraz o pojedynczych komórkach nabłonkowych z cechami atypii. Najbardziej podejrzaną częścią opisu są właśnie komórki o cechach atypowych. Atypia może wiązać się z procesem nowotworowym, ale nie jest z nim jednoznaczna. Należy podkreślić, że w badaniu nie stwierdzono ewidentnych komórek nowotworowych co przy negatywnych wynikach mammografii oraz USG wskazuje na potrzebę obserwacji oraz wykonanie ewentualnych dalszych badań. W tej chwili nie ma powodów do niepokoju, ale należy zastosować się do zaleceń lekarza. Wskazane jest skonsultowanie wyniku z onkologiem, który zadecyduje o dalszym postępowaniu. Pozdrawiam serdecznie!