Uraz głowy czołowo-skroniowy
Syn w wieku 2lat miał uraz głowy czołowo skroniowy po lewej stronie.Lekkie wstrząśnienie mózgu, oraz nieprawidłowy odruch Babilńskiego po prawej stronie. Tomografia nic nie wykazała.Teraz syn ma 5 lat i niewiele mówi. Neurolog stwierdził SLI a psycholog afazję mieszaną. Czy zab mowy mogą być spowodowane wypadkiem. Czy powinnam zrobić EEG i inne badania synowi? Neurolog nic nam nie zlecił

KOBIETA, 36 LAT ponad rok temu
Profilaktyka udaru mózgu
Udar mózgu, inaczej wylew, jest zespołem objawów klinicznych, które wiążą się z nagłym wystąpieniem zaburzenia czynności mózgu. Utrzymuje się on dłużej niż dobę, a u podłoża nie leży inna przyczyna niż naczyniowa. Profilaktyka udaru mózgu w bardzo dużym stopniu pomaga zapobiec jego wystąpieniu.
Szanowna Pani!
Uszkodzenia mózgu bardzo często mają wpływ na prawidłową mowę (afazja). Ale lekkie wstrząśnienie mózgu nie powinno zaburzać artykulacji. Zalecam wizytę u neurologopedy. Celem sprawdzenia wymowy oraz rozumienia. Podejrzewam, że wypadek mógł pozostawić traumę u dziecka, co może wpływać na mowę, a właściwie na jej brak (mutyzm).
Pozdrawiam
Paweł Majcherczyk
Uraz, jeżeli nie był poważny, a z opisu wynika,że nie było utraty przytomności, żadnych poważnych konsekwencji poza wstrząśnieniem mózgu, nie powinien wpłynąć na ogólny rozwój chłopca. W sprawie zaburzeń mowy proszę skontaktować się z logopedą, po zbadaniu dziecka i określeniu rodzaju zaburzeń będzie można wdrożyć terapię