Uraz kręgosłupa przy podnoszeniu ciężaru a odczuwanie bólu z prawej strony części lędźwiowej

Witam. Około rok temu na siłowni przy podnoszeniu ciężaru doznałem urazu kręgosłupa. Z początku problem zbagatelizowałem, czasami bolało przy dłuższym siedzeniu w jednej pozycji, wstając z łóżka czy przy lekkim wysiłku fizycznym. Chciałbym jednak podjąć ten temat, ponieważ sprawia mi to problem. Odczuwam ból z prawej strony części lędźwiowej. Pytanie co to może być za uraz i do kogo się najpierw skierować? Ortopeda? Neurolog? Gdzie ewentualnie zrobić RTG kręgosłupa?

Jedna z częstszych przyczyn jest choroba dysku (krążka międzykręgowego). Wysunięcie dysku może być przyczyną bólu ostrego (tzw. “wypadniecie dysku”) lub przewlekłego (zmiany degeneracyjne dysku).
Drugą częstą przyczyną przewlekłego bólu kręgosłupa, szczególnie u osób powyżej 60-go roku życia jest stenoza (zwężenie) kanału kręgowego.

Źródłem bólu kręgosłupa mogą być też choroby pozostałych struktur wchodzących w skład kręgosłupa; zmiany zwyrodnieniowe stawów kręgosłupa (15-25%), stawów krzyżowo-biodrowych (20-30%), oraz tkanki okołokręgosłupowej; ścięgna, więzadła i mięśnie otaczające kręgosłup.

Aby postawić właściwe rozpoznanie niezbędna jest znajomość charakteru bólu, objawów towarzyszących, czynników prowokujących i wielu innych danych.
Badanie rtg jest badaniem bardzo ogólnym pokazującym kości i ich wzajemne ułożenie. Celem dokładnej oceny struktur kręgosłupa należy wykonać badanie MRI.
W celu postawienia diagnozy i ustalenia dalszego postępowania i niezbędny jest wywiad i badanie przedmiotowe, które w tym wypadku powinien przeprowadzić neurolog, ortopeda lub neurochirurg.