Uraz kręgosłupa szyjnego i złamanie ze zwichnięciem trzonu C5

Dziendobry Pani Doktor ja z takim zapytaniem doznalem 2lata temu urazu kregoslupa szyjnego zlamanie ze zwichnieciem trzonu c5 i uszkodzony rdzen na tym odcinku.Operacje mialem wykonana 12h po urazie czy to szybko czy zapozno.Po urazie porazenie czterokonczynowe,porazenie konczyn dolnych i niedowlad konczyn gornych czy jest jakas szansa na jakas operacje w celu poprawy z gory dziekuje

Lek. Tomasz Budlewski

cały czas trwają badania nad komórkami macierzystymi które mogłyby pomóc w tego typu urazach.

Uraz rdzenia spowodował ognisko martwicy i to jest zmiana nieodwracalna. W zależności od poziomu uszkodzenia oraz przebiegających w tym rodzaju miejscu włókien nerwowych powstają konkretne zaburzenia.
Niedowład albo porażenie wynika z uszkodzenia dróg ruchowych, jedynym sposobem jest rehabilitacja i usprawnianie, która ma na celu zapobiegać przykurczom i zanikom mięśniowym.
Jeżeli występują zaburzenia czucia albo silny ból o charakterze pieczenia, palenia itp stosuje się leki przeciwpadaczkowe, przeciwdepresyjne (niektóre i w odpowiednich dawkach) albo stymulację rdzenia kręgowego.
niestety na dzień dzisiejszy nie ma skutecznej metody leczenia. Co jakiś czas pojawiają się obiecujące informacje , ale jak na razie żadna z metod nie została potwierdzona.