Usg a testy ciążowe - jakie przyczyny rozbieżności?

Witam.
Wizyta u ginekologa wraz z badaniem usg wykryła pęcherzyk płodowy, jednak zalecone badanie beta hcg wyszło negatywne, podobnie z testami z moczu, które wyszły negatywne. Ostatnia miesiączka 14.12.2010, zapłodnienie prawdopodobnie 01.01.2011. Lekarz stwierdził bardzo wczesną ciążę, więc owulacja mogła być przesunięta.
Zażywam przepisane przez lekarza tabletki na podtrzymanie ciąży. Okresu nadal nie mam, za to temperatura utrzymuje się 37-37,4, mam bolące sutki, nieco powiększone piersi, chodzę często do toalety.
Czy organizm może mnie oszukiwać? Czy testy nie wykrywają ciąży, bo się już nie rozwija? Bardzo się denerwuję zaistniałą sytuacją ponieważ trzy lata temu poroniłam pierwszą ciążę, ta byłaby drugą. Mamy z mężem niezgodność grup krwi (moja 0 Rh-, jego A Rh +), a ponadto mam lekkie tyłozgięcie macicy, czy to może powodować nieutrzymywanie ciąży?
Pozdrawiam serdecznie

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Myślę, że najbardziej prawdopodobny w tej sytuacji jest błąd lekarza, który pomylił zmianę w macicy (polip, torbiel Nabotha) z wczesną ciążą. Zaraz po zagnieżdżeniu powinny się bowiem zacząć wydzielać hormon HCG. Poziom bHCG w momencie gdy ciąża jest już widzialna w USG osiąga zwykle wartość ok. 1500 mIU/ml, która to wartość nie może dawać negatywnych wyników w teście z moczu, a tym bardziej teście laboratoryjnym.

Istnieje jednak pewna szansa, że zachowanie Pani organizmu jest nietypowe i sekrecja HCG jeszcze się nie rozpoczęła, pomimo zagnieżdżenia się i rozwoju ciąży. Nigdy nie słyszałam o takim przypadku, ale nie można go wykluczyć.

Warto się udać za tydzień na ponowne badanie USG oraz kontynuować badanie bHCG z krwi.

Pozdrawiam serdecznie!