USG czy OM, wg którego badania termin porodu jest wiarygodniejszy?

Witam!
Obecnie zaczęłam 36 tydzień ciąży wg terminu z OM. Terminy z USG zawsze wychodziły nieco wcześniej, były to różnice maksymalnie 2 tygodni. Po wczorajszej wizycie u ginekologa, okazało się, że wg USG zaczynam 39 tydzień ciąży.

Dziecko orientacyjnie waży już ponad 3 kg i wszystkie pomiary wskazują, że przewidywany termin porodu to 25.10, czyli prawie miesiąc wcześniej niż powinno być wg OM.
Którym terminem w takim wypadku powinnam się kierować? Czy jeśli wg kolejnego USG, które mam mieć już za 2 tygodnie, będę w 41 tygodniu ciąży i nie urodzę do tego czasu, dostanę skierowanie do szpitala na wywołanie porodu?
A jeśli termin porodu wg OM jest tym prawidłowym co wtedy, poród będzie niepotrzebnie wywoływany? Ale z drugiej strony co jeśli lekarze każą mi czekać do terminu wg OM i wtedy ciąża będzie już znacznie przenoszona/ zagraża to życiu maleństwa?
Proszę o pomoc
Z góry dziękuje za odpowiedź

ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Najdokładniej wiek ciąży określić można na podstawie badania USG w okolicach 7-11 tygodnia ciąży. Wskazanie USG w 36 tygodniu na 39 tydzień świadczy jedynie o dużym dziecku, które wymiarami odpowiada średniej dla dzieci o trzy tygodnie starszych.

Makrosomia płodu, czyli jego duże rozmiary pod koniec ciąży mogą być wskazaniem do wcześniejszego wywoływania porodu. Nie jest to jednak prosta procedura i nie zawsze się udaje, a nierzadko kończy się przez cesarskie cięcie.

Decyzja zawsze należeć będzie do lekarza, który prowadzi ciążę, a z drugiej strony oceni, czy będzie Pani w stanie urodzić duże dziecko. Jeżeli za dwa tygodnie USG wskaże na 41 tydzień ciąży, to nie będzie to oznaczać, że ciąża jest przenoszona, tylko, że malec jest duży jak na swój wiek.

Życzę szczęśliwego rozwiązania i pozdrawiam!