USG i RM stawu kolanowego

USG i RM stawu kolanowego - dwa skrajne wyniki Dzień dobry. Mam 35 lat, a od kilkunastu borykam się z problemem ze stawami kolanowymi. W ostatnim tygodniu przeprowadzono u mnie USG obu stawów kolanowych i RM kolana lewego. Co mnie zastanawia, to wyniki obu badań, które się wzajemnie wykluczają. Czy jest możliwe, aby USG wykazywało liczne uszkodzenia w stawie, a RM brak jakichkolwiek zmian i "prawidłowy obraz struktur stawu kolanowego"? Ja już się w tym gubię. Dziękuję za odpowiedź.

Wyniki badań obrazowych stawu kolanowego czasem bywają sprzeczne. Zależą od doświadczenia oceniającego je radiologa, jak również od jakości sprzętu którym są wykonywane. Zarówno usg jak i rezonans kolana są badaniami dość trudnymi do interpretacji i na calym swiecie trafność ich wyników waha się zależnie od powyzszych czynnikow między 60 a 95%. Dla ortopedy mają one jedynie wartość pomocniczą, ponieważ prawidłowo i rzetelnie wykonane badanie stawu kolanowego, przy użyciu wielu testów (tzw. łąkotkowych, niestabilności itp.) potrafi lepiej wskazać przyczynę dolegliwości niż cały zestaw badań dodatkowych.