USG jamy brzusznej i opis wątroby

Witam! Mój tata miał dzisiaj robione USG, w wyniku lekarz podał, że wątroba jest prawidłowa o wyraźnie wzmożonej, jednorodnej echogeniczności. Na czym to polega?

Taka wzmożona echogeniczność może świadczyć o stłuszczeniu lub zwłóknieniu wątroby. Jeśli wynik badań czynnościowych wątroby (głównie poziom bilirubiny, aktywność ASPAT i ALAT) będą w normie to nie ma powodu do niepokoju. Ocena ehogeniczność miąższu wątroby często jest subiektywna i nie świadczy jednoznacznie o jakiejkolwiek patologii.