USG piersi, biopsja - CO DALEJ?

Witam. Mam 22 lata, niedawno zrobiłam usg piersi. Cytuję wynik: "W piersi lewej na godz. 12 w odległości ok. 5 cm od brodawki widoczna zmiana ogniskowa hipoechogeniczna lita, o ostrych granicach, o wym. 8x6 mm, mogąca odpowiadać gruczolakowłókniakowi, w celu weryfikacji wskazana BACC, doły pachowe wolne, piersi o przewadze utkania gruczołowego". Wizytę u specjalisty od chorób piersi na oddziale onkologicznym mam umuwioną dopiero w połowie lipca, to bardzo dużo czasu, obawiam się że moja zmiana w piersi do tego czasu się powiększy. Lekarz zbadał piersi i powiedział, że zmiana jest niewielka, miękka, nie boli i to najprawdopodobniej włókniak, i nie mam powodów do nie pokoju. Zalecił jednak wizytę u Poradni Chorób Sutka w celu zrobienia biopsji, jednak termin tej wizyty jest bardzo odległy, a ja bardzo się martwię wynikiem USG. Przyjmuje tabletki antykoncepcyjne. Ginekolog polecił skonsultować to z onkologiem, ale wizyta za kilka miesięcy. Co dalej robić, odstawić tabletki? Zaznaczył, że mam uważać, żeby w ciążę nie zajść, czy gruczolakowłókniak ma wpływ na macierzyństwo? Na razie nie planuję założenia rodziny, jednak w przyszłości tak. Jeżeli zrobię biopsję odpłatnie, to kto może zinterpretować wynik tego badania? Proszę o poradę.

KOBIETA, 22 LAT ponad rok temu

Rola kampanii edukacyjnych w leczeniu raka piersi

W przytoczonym przez Panią badaniu usg wszystko wskazuje na to, że choruje Pani na zmianę łagodną, niegroźną dla życia. Możliwe, że jest to gruczolakowłókniak. Jednka aby mieć całkowitą pewność, należy wykonać biopsję. Nie wiem jak wygląda sytuacja na rynku prywatnym, ale możliwe, że mogłaby Pani niedużym kosztem poddać się tego typu zabiegowi. Wynik biopsji może dla Pani zinterpretować lekarz rodzinny lub proszę napisać tu, na portal.

Szybkie wykonanie biopsji jest o tyle istotne, że gruczolakowłókniak trzeba będzie usunąć chirurgicznie, mimo iż jest obecnie mały, to będzie się powiększął i w pewnym momencie może stać się na tyle duży, że zacznie przeszkadzać w codziennym życiu. Im wcześniej zostanie usunięty, tym łatwiejszy zabieg i krótsza rekonwalescencja oraz mniejsza blizna (zdolny chirurg zostawi małą 6-10 mm "kreseczkę", jeśli nie będzie Pani czekała aż gruczolakowłókniak urośnie), co niewątpliwie ma znaczenie w przypadku piersi.

Jeśli chodzi o antykoncepcję, to gdyby to był rak piersi, niewątpliwie konieczne byłoby przerwanie jej stosowania. Jednkaże  z dużym prawdopodobieństwem cierpi Pani na nowotwór łagodny, przy którym można pozostać przy antykoncepji. Aby mieć pewność, koniecznie należy wykonać biopsję - jak najszybciej. Gruczolakowłókniak nie wpływa na płodność w żaden sposób.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty