USG piersi - jak mam rozumieć opis badania?

Witam.

Czy ktoś mógłby mi przetłumaczyć co oznacza opis badania USG? Bo lekarza nie za bardzo zrozumiałam… "W badaniu USG piersi o budowie gruczołowej, z niewielkiego stopnia odczynem włóknistym podścieliska, zwłaszcza na granicach kwadrantów zewnętrznych. Lokalizacji tej towarzyszy lokalnie bogaty rysunek zrazikowy. Przewody mleczne nieposzerzone. Cech zmian o charakterze ogniskowym mogących stanowić cel BACC nie uwidoczniono. Węzły chłonne obu dołów pachowych z zaznaczonym powiększeniem, największy po stronie lewej o wymiarach 14 x 6mm, reaktywne" - co to znaczy "reaktywne" i dlaczego mogą być powiększone? Dodam, że mam 22 lata.

Z góry dziękuję za odpowiedź.

22 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie.

Wyniki badań należny interpretować w stosunku do pacjenta. Dlatego też o dokładną interpretację powinna Pani dopytać lekarza, który Panią na to badanie skierował.

Węzły reaktywne - termin ten oznacza, że są to węzły powiększone w związku z reakcją na jakiś czynnik - czasami jest to infekcja tocząca się lub przebyta w pobliskich tkankach lub dotycząca całego organizmu. W zależności od stanu ogólnego pacjenta, zgłaszanych przez niego dolegliwości, wynik taki pozostawia się do obserwacji lub wykonuje dodatkowe badania.

Pozdrawiam serdecznie