Usg przezciemiączkowe główki

Witam! Mój synek jest po wylewie 2 stopnia. Właśnie skończył 4 miesiące i byliśmy na kolejnym usg. Wynik: struktury mózgu prawidłowe, tkanka mózgowa o prawidłowej echogeniczności, uklad komorowy - asymetryczne poszerzenie komór bocznych, rcl 9,5 mm, rcp 5,7 cm, sploty naczyniowe regularne, komora 3 i 4 nieposzerzone, zewn. przestrzenie nieposzerzone, bez cech progresji. Czy dziecko może być upośledzone badź też grozi mu porażenie mózgowe? A także chciałabym więdzieć, jakie są skutki asymetrii komór. Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

Redakcja abcZdrowie

Droga Pani!

Krwawienie dokomorowe II stopnia, czyli krwawienie bez poszerzenia komór, ma rokowanie zawsze pomyślne. Nigdy niestety nie można być pewnym, jaki wpływ będzie ono miało na dalszy rozwój psycho-motoryczny dziecka. Ważne jest, aby dziecko odpowiednio często miało wykonywane pełne badanie przez doświadczonego lekarza pediatrę, a jeśli jest taka potrzeba przez neurologa dziecięcego. W przypadku małych dzieci szybkie rozpoznanie, wdrożenie leczenia i rehabilitacji odgrywa ogromną rolę. Na szczęście mózg dziecka jest strukturą "plastyczną" , która potrafi się łatwo przystosowywać do zmian w jego strukturze i funkcji, często inne części mózgu przejmują funkcję struktur, które ją utraciły.

Jeśli chodzi o poszerzenie niesymetryczne komór bocznych mózgu, to w związku z tym, że chłopiec nie prezentuje żadnych niepokojących objawów neurologicznych (co wnioskuję po tym, że nic Pani o tym nie napisała) oraz poza poszerzeniem nie ma cech podwyższonego ciśnienia wewnątrzczaszkowego ani wodogłowia, dalsze postępowanie ograniczy się zapewne do dalszej obserwacji synka i kontrolnego usg przezciemiączkowego w najbliższym czasie. Stan ten może się nawet wycofać.

Pozdrawiam i życzę powodzenia, jednocześnie zapraszam do lektury artykułu na temat badania usg przezciemiączkowego.