USG tarczycy a podejrzenie woli Hashimoto

witam moja wizyta u endokrynologa za dwa tygodnie ale niepokoi mnie usg tarczycy. Lekarz napisał tak: tarczyca wybitnie niejednorodna z cechami włóknienia podścieliska-obraz USG może odpowiadać wolu Hasimoto. W części cenralnej płata prawego hypoechogeniczna zmiana lita 12mm. Wskazane BACC. Powyżej rozwidlenia tętnicy szyjne jprawej widoczny węzeł chłonny 7mm o całkowicie zatartej echostrukturze. proszę o objaśnienie
ponad rok temu

Witam serdecznie. Niejednorodna struktura tarczycy z cechami włóknienia podścieliska rzeczywiście może odpowiadać chorobie Hashimoto. Jest to zapalna autoimmunologiczna choroba tarczycy, w której dochodzi do nieprawidłowego przebudowania struktury jej miąższu. Zdiagnozowanie tej choroby nie jest jednak możliwe bez oznaczenia hormonów tarczycy. Zazwyczaj zmianom w strukturze gruczołu towarzyszy bowiem jej niedoczynność. Zmiana lita i powiększony węzeł chłonny wymagają natomiast dokładnej weryfikacji przy pomocy biopsji i stwierdzenia czy nie mamy do czynienia ze zmianą nowotworową.