USG tarczycy i wynik TSH u 27-latka

Witam, prosiłabym o interpretację wyniku usg tarczycy. płat prawy - 25x21x52 mm obj.14,8 ml, lewy 19x17x49, obj. 9ml. Tarczyca powiększona w zakresie płata prawego o niejednorodnej echogeniczności miąższu z rozlanymi drobnymi obszarami hipoechogennymi, bez jednoznacznie wyróżniających się zmian guzkowych. zarysy płatów gładkie, cechy wzmożonego unaczynienia tarczycy. obraz tarczycy jak w przewlekłej autoimmunotyreopatii. Wynik TSH 2,26, FT4 19,89. Pozdrawiam.

Dobry wieczór,

Objętość tarczycy > 20 ml u kobiety uprawnia nas do rozpoznania wola tarczycy. Obraz usg przemawia za autoimmunologicznym zapaleniem tarczycy. Warto, aby oznaczyła sobie Pani przeciwciała antyTPO i aTG, jeśli w rodzinie chorował ktoś na nadczynność tarczycy, to warto również oznaczyć stężenie przeciwciał TrAb. W chwili obecnej czynność hormonalna tarczycy jest prawidłowa, ale z uwagi na jej obraz w usg wymaga systematycznego sprawdzania.

Dobry wieczór,

Powinna zgłosić się Pani do lekarza, zdrowie najważniejsze. Nie wykluczone, że wymienione przez Panią objawy mogą wynikać ze zbyt dużej dawki tyreostatyku i przejścia nadczynności w niedoczynność wywołaną metizolem. Proszę oznaczyć sobie TSH, fT3 i fT4. Jeśli chodzi o zmiany guzkowe, to proszę się zapytać, czy nie ma wskazań do biopsji. Przed postawieniem diagnozy, warto byłoby Panią zbadać.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz