USG tarczycy przy niedoczynności tarczycy

3 miesiące temu pojawił mi się na szyi (kolo tchawicy) guz, bardzo duży, wielkości śliwki. Bardzo mnie to zaniepokoiło i poszłam do lekarza rodzinnego. Dostałam skierowanie na badanie hormonów i wyszło tak: TSH 0,004, FT3, ft4 w normie. Usg tarczycy: liczne guzy, największy 1cm, struktura hyperechogeniczna. Dodatkowo powiększone węzły chłonne (od paru miesięcy). Mam skierowanie na biopsję, ale dopiero za 2 mies. Usg było robione tylko na tarczycę. A węzły chłonne wyczuwam sobie sama. Są ciągle powiększone, nieraz bolą, znikają na parę dni i znowu wychodzą. A na tarczycę leczyłam się już jako małe dziecko. U lekarza nie byłam 6 lat (do teraz), ponieważ nigdy nic mi nie było. Endokrynolog powiedział, że może to być nadczynność tarczycy lub zapalenie. Ale objawy mam raczej jak przy niedoczynności. Sporo przytyłam. Mam problem z koncentracją i jestem bardzo nerwowa. Do tego wszystkiego mam początki arytmii serca. Bardzo proszę napisać, co mi jest. Wizytę u endokrynologa mam dopiero za ponad 2 miesiące i bardzo się niepokoję.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam,

Nie pisze Pani, jakie są normy dla TSH (rozumiem, że jest to dolna granica normy)... Sądzę, że wiele wyjaśni tutaj biopsja wykazanych w badaniu USG guzków tarczycy i dalsza konsultacja u specjalisty. Co do objawów - z opisanych przez Panią jedynie zwiększenie masy związane jest z niedoczynością tarczycy, pozostałe są związane z nadczynnością gruczołu..

Pozdrawiam